Wiszące ogrody

Mieszkanie w bloku, lub kamienicy to wielki komfort i wygoda dla żyjących aktywnie i zapracowanych ludzi, którzy większość czasu spędzają poza domem. Budownictwo wielorodzinne, to idealny sposób na zminimalizowanie wydatków związanych z utrzymaniem domu, centralnym ogrzewaniem, oraz koniecznymi remontami. To także wielka oszczędność czasu, który musielibyśmy przeznaczyć na utrzymanie porządku w wolno stojącym budynku.
Oprócz niewątpliwych korzyści i zalet które płyną z budownictwa masowego, mieszkanie w bloku ma również swoje wady, jak na przykład obecność zbyt głośnych sąsiadów, czy hałasujących dzieci. Największym jednak problemem dla mieszkańców wielorodzinnych bloków i kamienic, jest brak posiadania własnego ogrodu.
Od kilku lat w naszym kraju wciąż rośnie popularność balkonowych ogrodów. Dla mieszkańców aglomeracji miejskich to wspaniały sposób na odpoczynek i relaks wśród bujnej zieleni, to także jedyne miejsce, gdzie można uprawiać rośliny i kwiaty.

Wbrew panującym opiniom, balkonowe ogrody niosą ze sobą bardzo wiele możliwości. Jednym z pomysłów na balkonowy ogród, jest utrzymany w stylu wiejskim ogródek ziołowy, który przy okazji dostarcza domownikom wielu świeżych i zdrowych przypraw bezcennych w każdej kuchni. Do żelaznego kanonu roślin uprawianych w ziołowym ogródku należą melisa, tymianek, bazylia i mięta.
Kolejnym pomysłem dla posiadaczy tarasów i balkonów, jest hodowla miniaturek drzewek i krzewów iglastych. Wystarczy kilka roślin, by stworzyć atrakcyjną dekorację i klimat małego ogrodu, który zapewni nam lepsze samopoczucie, oraz odprężenie i relaks. Zielone drzewka iglaste, są też znakomitym tłem dla kolorowych balkonowych kwiatów, oraz barierą wspaniale chroniącą przed wzrokiem ciekawskich sąsiadów. Do uprawy skrzynkowej na naszych balkonach najlepiej nadadzą się karłowate odmiany drzewek i krzewów o niezwykle małych wymaganiach. Do wyboru mamy gatunki osiągające różne wysokości i kształty, od prostych, poprzez stożkowe, do kulistych – cyprysik groszkowy, sosnę gęstokwiatową, żywotnik zachodni, czy jałowiec łuskowaty. Balkonowe iglaki warto wysadzać do dużych glinianych donic, o masywnych ściankach, które pomogą tym delikatnym roślinom przetrwać nawet najsroższą zimę.

Balkonowy ogródek kwiatowy, to najlepsza propozycja dla tych, którzy nade wszystko cenią sobie zapach, piękno i wspaniały koloryt kwitnących bujnie kwiatów. Wymarzony mini ogródek może okazać się kwitnąca oazą wśród miejskiej szarości dostarczając nam ukojenia, spokoju i tak potrzebnego wszystkim relaksu.

Najlepszą opcją dla kwiatowego mini ogrodu, jest balkon wschodni, który posiada walory naturalnego rytmu przyrody. Kwiaty na nim budzą się wraz z wschodzącym słońcem, w ciągu dnia przez długie godziny są ogrzewane przez jego promienie, by po południu dostać się pod wpływ cienia, który dla roślin jest sygnałem do wieczornego i nocnego odpoczynku.

Polacy dość powszechnie używają do hodowli kwiatów, popularnych w naszym kraju skrzynek balkonowych. Ostatnie lata przyniosły spore zmiany w trendach balkonowych i dziś coraz chętniej wysadzamy nasze rośliny do różnorakich ozdobnych donic, koszy wiklinowych i przeróżnych pojemników, które wspaniale spisują się jako donice, stanowiąc piękny dodatek do naszych kwiatów.
Każdej wiosny sklepy ogrodnicze i targowiska oferują nam bogaty wybór roślin balkonowych. Dostępne są sadzonki, nasiona, lub dojrzałe kwitnące rośliny niezmiernie popularnych w naszym klimacie pelargonii, surfinii, begonii, petunii, oraz róż, czy bratków.

Najchętniej kupowaną w Polsce, na przestrzeni ostatnich kilku lat rośliną, jest okrzyknięta królową kwiatów balkonowych surfinia. To niezmiernie delikatna odmiana petunii, o kaskadowych zwisających ukwieconych pędach, których długość w przypadku dobrze prowadzonej rośliny może dojść nawet do dwóch metrów! Surfinie to bardzo piękne i wdzięczne rośliny. Wystarczy jedna obsadzona surfiniami donica, by odmienić nasz balkon w piękny i barwny kwiatowy ogród. Surfinie to wymagające rośliny. Potrzebują częstego podlewania i nawożenia, a także ochrony przed deszczem i palącym słońcem. Największą zaletą tych uroczych kwiatów jest długi okres kwitnienia, od maja, aż do późnej jesieni. Po pierwszych przymrozkach kwiaty surfinii giną bezpowrotnie.

Pelargonie, to kwiaty pachnące tradycją polskich werand, tarasów i balkonów. Mają wiele odmian, a ich piękne drobne kwiaty można podziwiać od maja, do jesieni. Te niezbyt wymagające rośliny są niezwykle barwnym elementem wszelkich aranżacji i kompozycji kwiatowych. Występują w formie wzniesionej, lub zwisającej zachwycając mnogością barw i odcieni. Pelargonia może dobrze się rozwijać w miejscach nasłonecznionych, jak również tych w ocienionych. Aby bujnie rosła, wystarczy, że będziemy regularnie usuwać przekwitłe kwiatostany. Nie zapomnijmy tez o regularnym podlewaniu.
Uprawa balkonowych ogrodów to w ostatnich latach prawdziwa modą, która swoim zasięgiem ogarnęła całą Polskę. Z roku na rok przybywa wokół nas zielonych i ukwieconych balkonów które potrafią odmienić cała okolicę.
A jak wygląda Twój balkon?

Autor: Anna Koman