Wiosna w ogrodzie

Nadchodzi wiosna. Topnieją ostatnie śniegi odsłaniając pierwsze kwiaty i zmęczoną srogą zimą trawę. Słychać brzęczenie pierwszej muchy i nieśmiałe jeszcze śpiewy ptaków. I choć nie jeden raz jeszcze u progu wiosny zima przypomni o sobie swoim mroźnym oddechem, to ogrodnicy już od przedwiośnia przygotowują się do pierwszych prac polowych. Jak więc odpowiednio zadbać o wiosenne ogrody tak, by cieszyły one nasze oczy do późnej jesieni, jak sprawić by nasz ogród tętnił życiem zachwycając blaskiem roślin i kwiatów?
Pierwsze prace ogrodowe możemy rozpocząć już w lutym. To najlepszy moment na przycinanie wszelkich drzewek owocowych, jak również kwitnących krzewów, w lutym możemy też oczyszczać bylinowe rabaty zbierając przy okazji bezcenne nasiona roślin.
W marcu zaczynamy na dobre ogrodowe prace porządkowe. To doskonała pora na zadbanie o wiosenną trawę. Zaczynamy więc od dokładnego wygrabania trawnika. Usuwamy suche liście, gałązki i śmieci dotleniając w ten sposób zmęczoną długą zimą trawę. Po dokładnym oczyszczeniu trawnika warto pomyśleć też o jego wertykulacji. To zabieg, który pomoże nam w usunięciu zbędnego filcu i mchu, który zakłóca proces wegetacji i nie pozwala na odpowiednie dotlenienie. Na koniec nawozimy trawę używając przeznaczonych specjalnie do tego celu substancji i środków odżywczych.
Kiedy kończą się już definitywnie wiosenne przymrozki, a temperatura przez dłuższy okres czasu utrzymuje się powyżej zera, możemy przystąpić do zdejmowania osłon które ochraniały nasze drzewa i krzewy przed ciężkimi mrozami i zimą. Najlepiej zrobić to w niezbyt słoneczny i upalny dzień tak, aby nie narazić naszych roślin na zbyt gwałtowne skoki temperatur.
Teraz możemy już pomyśleć o wysiewaniu pierwszych jednorocznych kwiatów. Część z nich możemy wysiewać bezpośrednio do gruntu, zdarzają się jednak często odmiany, które wymagają wcześniejszego wysiewania do skrzynek w cieplarnianych, domowych warunkach.
Większość informacji dotyczących postępowania w przypadku konkretnego gatunku znajduje się zawsze na opakowaniu - jak gęsto wysiewać, kiedy pikować i w jakim momencie najlepiej przesadzić do gruntu.
Pod koniec marca rozpoczynamy pierwsze wysiewy kwiatów do gruntu. Gdy ziemia rozmarznie na dobre siejemy niezwykle popularne w naszych ogrodach pomarańczowe nagietki, gipsówki, czarnuszki i ostróżki jednoroczne. Pod koniec marca wysiewamy też do skrzynek i inspektów lwie paszcze i celozje, a także niecierpki werbeny i szałwie. Pierwszy miesiąc wiosny jest także dobrą porą na sadzenie krzewów ozdobnych.
W marcu pojawiają się w naszych ogrodach pierwsze zwiastujące wiosnę kwiaty - przebiśniegi, śnieżyce, ranniki i krokusy, a także tulipany i żonkile.
Przełom marca i kwietnia, to dobry moment na to, aby pomyśleć o zasileniu nawozami zmęczonej minionym okresem wegetacji i zimą ziemi.
Kwiecień to miesiąc w którym możemy wysadzać do gruntu przygotowane przez nas rozsady kwiatów. Do gruntu wysiewamy też maciejkę, słoneczniki, rezedy i smagliczki. Do połowy kwietnia sadzimy kwiaty, które nie zimują w gruncie - zawilce, mieczyki, krokosomię i mieczyki, a także wszelkiego rodzaju byliny. Choć kwiecień jest już w miarę ciepła porą roku, to jednak mogą o tej porze zdarzać się jeszcze nocne, przygruntowe przymrozki. Warto więc w tym czasie dokładnie śledzić prognozy pogody i w razie potrzeby ochronić nasze delikatne jeszcze roślinki przed mrozem.
Kwietniowe ogrody ozdabiają wspaniale wiosenne hiacynty, bratki i sasanki, a także fiołki i stokrotki. Kwiecień to także miesiąc kwitnienia wiśni piłkowanej, której kwiaty wspaniale zdobią nasze ogrody.
12 - 14 maja, to dni kiedy w naszym kraju przypadają tak zwani "zimni ogrodnicy". To czas po którym nie powinny już raczej pojawić się przygruntowe przymrozki. W połowie maja możemy więc już bez obaw wysadzać do gruntu delikatne rośliny i kwiaty, mało odporne na zimno i chłody, oraz rośliny balkonowe, takie jak na przykład surfinie, pelargonie, czy petunie. W maju przycinamy przekwitłe forsycję i tawułę i inne krzewy kwitnące. To ostatni moment na sadzenie wszelkiego rodzaju drzew i krzewów oraz bylin, a także na sadzenie rozsad do gruntu i wysiew kwiatów kwitnących.
Maj to czas pierwszych ogrodowych zbiorów - rabarbar, to roślina z której w maju możemy robić pyszne kompoty i słodko - kwaśne - wyśmienite wiosenne ciasta. W maju dbamy też szczególnie o częsta i regularną pielęgnację trawnika. Koszenie nawożenie i podlewanie sprawia, że nasz trawnik będzie zachwycał soczysta zielenią i pięknym widokiem.
Maj to miesiąc wiosny, kwitnienia i kwiatów. Majowe ogrody rozkwitają konwaliami, bratkami, niezapominajkami i bzami. W maju kwitną magnolie, rododendrony i azalie, a także większość drzew i krzewów owocowych. To czas, kiedy nadchodzi nieuchronnie letnia - gorąca pora. Czas błogiego lenistwa, kanikuły i odpoczynku. Czas w którym możemy bez końca cieszyć sie urokiem naszych pięknych i zadbanych ogrodów. Odpoczywać wśród zapachu kwiatów, brzęczenia pszczół i śpiewu wszędobylskich ptaków.

Autor: Anna Koman