Czas na skalne ogrody

Zachwycające bogactwem form i roślin.
Przyciągające wzrok mnogością barw i kolorów.
Ogrody skalne to niezwykle chętnie i często wykorzystywany element dekoracyjny naszych przydomowych ogrodów. Ułożone z kamieni i alpejskich roślin przywodzą na myśl surowe górskie klimaty w samym środku lata i słonecznej wiosny. Moda na surowe, skalne ogrody przywędrowała do Europy w z dalekiej Azji około XII wieku, a sztuka ich układania już sięga tysiąca lat. Z biegiem czasu ich ogromna już popularność wciąż rośnie i pojawiają się wciąż nowe ciekawe pomysły na ogrodowe aranżacje. Najlepiej wyglądają formy skalników wykorzystujące naturalne stromizny ogrodu i obecność odpowiednio wybranych gatunków roślin, przypominając do złudzenia górski krajobraz Jak więc sprawić, by skalny ogród zachwycał swoim widokiem umilając domownikom czas letniego dnia i wypoczynku? Zacznijmy od odpowiedniego przygotowania podłoża. Dobrze, jeśli w naszym grodzie znajdzie się choć mały fragment naturalnego, choćby minimalnego wypiętrzenia gruntu. Jeśli jednak mieszkamy na płaskim i równym terenie, musimy sami zadbać o odpowiednie ukształtowanie bryły kompozycji. Niezbędne w tym celu będzie nawiezienie odpowiedniej ilości ziemi i ułożenie na niej dostatecznej ilości kamieni które nie powinny znacznie różnić się gatunkiem i kształtem. Bardzo dobrze sprawdzi się tu piaskowiec, granit, czy bazalt, nieco gorzej wypadną rzeczne otoczaki, które nie będą mogły nadać naszemu skalnikowi drapieżnego i górskiego wyglądu. Efekt ten dadzą nam jedynie łamane, poszarpane krawędzie i ostre kamienie.
Sadzenie roślin i kwiatów warto zacząć kilka tygodni później, gdy bryła naszego skalnego ogrodu na dobre już osiądzie i nabierze ostatecznego kształtu. Teraz możemy już bez problemu zaprojektować obraz całości i wybrać odpowiednie gatunki roślin, które stworzą ze sobą spójną kompozycję. Dobrym wyborem na skalne aranżacje będą typowo górskie gatunki. Niskopienne drzewka i krzewy, karłowe płożące się iglaki, rośliny cebulowe i zielne, oraz byliny, bez których skalnego ogródka nie można sobie chyba wyobrazić. Rośliny należy dobierać w taki sposób, aby poszczególne sztuki kontrastowały ze sobą zarówno kolorami jak i rozmiarami oraz kształtem. Przy niskich, płożących się bylinach warto zasadzić znacznie wyższe krzewy zwracając uwagę na ich kolory oraz czas kwitnienia tak, by nasz skalniak zachwycał bogactwem kwitnących odmian od wczesnej wiosny, aż do początków zimy. Kompozycję warto zacząć od roślin iglastych, będących doskonałym tłem i motywem przewodnim ogrodu, a dzięki wiecznie żywym, ciemnozielonym igłom, cieszących kolorami gdy nadejdzie zima. Wybieramy niskie, karłowate odmiany iglaków - kosodrzewiny, cyprysiki jałowce i świerki, żywotniki, sosny oraz modrzewie. Niskopienne krzewy i drzewka liściaste to kolejny niezbędny element kompozycji. Do wyboru mamy bogatą ofertę gatunków, o przeróżnych kształtach, formach i kolorach i to tylko od nas zależy które z nich zostaną użyte. Teraz czas na byliny i trawy, które stworzą wspaniałe dopełnienie naszej kompozycji. Turzyce, kostrzewy i wiele innych gatunków traw, nadadzą ogrodowi skalnemu nieco specyficznej, aksamitnej ogłady, tworząc zwarte, rozrastające się z roku na rok piękne zielono seledynowe kępy. Byliny są kwintesencją skalnych kompozycji. Rozrastając się tworzą żywe, kolorowe poduchy, różnobarwne kwiatowe kępy przyciągające ferią barw i wspaniałym aromatem.
Ubiorek wiecznie zielony to jedna z popularniejszych skalniakowych bylin, niezwykle chętnie sadzona przez ogrodników. Ta urocza zimozielona krzewinka kwitnie w okresie od maja do czerwca, a jej obfite kwiatostany sięgają 30 centymetrów, tworząc imponujące nawisy i ściany kwiatowe. Rozmnażanie ubiorka wykonujemy późną jesienią, lub wczesna wiosną, a wysiew z nasion w lecie. Równie popularnymi i lubianymi roślinami skalnymi są znane chyba wszystkim ogrodnikom rojniki, doskonale wciskające się w najmniejsze szczeliny i skalne szpary. Ich mięsiste, grube liście tworzą piękne i atrakcyjne kolorowe rozety, a delikatne i nieliczne kwiaty zachwycają niebywałym urokiem. W Polsce występuje wiele odmian i gatunków tej rośliny, a najczęściej spotykamy rojnika pospolitego, górskiego i murowego.
Należące do grupy sukulentów, niezwykle łatwe w hodowli i ekspansywne rozchodniki spotkamy na każdym chyba skalniaku. Pięknie kwitnące w gorących, letnich miesiącach zachwycają białymi, różowymi i fioletowymi kwiatami oraz małymi, mięsistymi zielonymi i bordowymi listkami. Wraz z nadejściem jesieni kwiaty rozchodników zmieniają barwę na brązową i są prawdziwą ozdobą ogrodu do nastania pierwszych śniegów i szronu, z którym tworzą prawdziwie wyjątkowa i niezwykle piękną zimową kompozycję.
Wbrew opiniom laików skalne ogrody wymagają niezwykle intensywnej i czujnej pielęgnacji. Usuwania uciążliwych chwastów i przycinania nadmiernie ekspansywnych roślin, których bujny przyrost może nieraz zaskoczyć. Odpowiednio nawożone i nawodnione w okresach letnich suszy odwdzięcza się pilnemu ogrodnikowi wspaniałym i świeżym wyglądem.

Autor: Anna Koman