Jak pielęgnować kwiaty jesienią?

Wraz z nastaniem kolejnych pór roku w dziale „Gaja radzi” publikować będziemy praktyczne przypomnienia sezonowe dotyczące pielęgnacji roślin doniczkowych we wnętrzach i na balkonach oraz kwiatów w przydomowych ogródkach.
Obecnie nastał czas złotej, polskiej jesieni, a pogodne, jeszcze pełne słońca dni sprzyjają spacerom i przebywaniu na świeżym powietrzu. Jesień to także okres, w którym należy rozpocząć przygotowania do przetrwania zimy przez rośliny. Jak zatem właściwie pielęgnować nasze kwiaty jesienią?
Kwiaty w mieszkaniach
W przypadku kwiatów doniczkowych w naszych wnętrzach począwszy od października powinno się nieco zmniejszyć podlewanie, tak by stało się ono bardzo umiarkowane, ale regularne. Natomiast wszelkie inne zabiegi pielęgnacyjne można wykonywać nadal, tak jak to ma miejsce w okresie letnim. Wyjątek od tej reguły stanowi dokarmianie roślin nawozami, które należy zakończyć.  Pamiętajmy, że okres jesienny i zimowy to czas spoczynku dla roślin, ich swoisty „sen”, dlatego uważajmy na niedobory światła słonecznego, który jest zgubny dla naszych kwiatów podczas coraz krótszych, często słotnych dni. Najgorszą jednak zmorą kwiatów doniczkowych są zbyt gorące kaloryfery powodujące gwałtowne wysychanie powietrza, podczas gdy rośliny w tym okresie niejako instynktownie oczekują naturalnego wychłodzenia. Z tego powodu zalecane jest regularne nawilżanie powietrza poprzez zawieszanie na grzejnikach naczyń z wodą.
Trudne warunki w okresie jesiennym i zimowym sprawiają, że łatwo może dojść do zainfekowania roślin przez szkodniki, dlatego należy stale dokonywać przeglądu liści i na bieżąco usuwać wszelkie pasożyty.
Rośliny kwitnące w okresie jesiennym powinno się podlewać nieco obficiej oraz przenosić na noc w miejsca nieco chłodniejsze, aby przedłużyć czas kwitnienia. Ponadto nie należy w tym czasie spryskiwać liści wodą, bo może to powodować ich plamienie lub gnicie.
Kwiaty na balkonach
Rośliny balkonowe w okresie jesiennym wymagają zwyczajowego podlewania i wzruszania ziemi w skrzynkach. Ponadto – z uwagi na fakt, że niektóre z nich zaczynają zamierać – należy usuwać kwiaty przekwitłe, a nawet całe rośliny, jeśli to konieczne. Październik jest odpowiednim miesiącem, aby zająć się likwidacją roślin w skrzynkach, jednak za wyjątkiem bylin. Należy też zadbać o odpowiedni materiał, który posłuży nam do okrycia roślin zimujących w balkonowych skrzynkach.
Jesienią konieczna jest także wymiana ziemi w donicach na świeżą, zwłaszcza, jeśli ziemia nie była wymieniana przez okres ok. dwóch lat. Natomiast, jeżeli nie wymieniamy ziemi na nową, powinniśmy przynajmniej przekopać ją małą łopatką (ale nie wyrównywać powierzchni) i w takiej postaci pozostawić na zimę.
Kwiaty w ogrodach
Część kwiatów zakwita właśnie jesienią (są to np. astry zimotrwałe i złocienie), dlatego trzeba pamiętać o tym, aby na bieżąco usuwać kwiaty przekwitłe oraz suche liście. Podłoże roślin powinno być w dalszym ciągu oczyszczane z chwastów i spulchniane.
Jesień jest doskonałą porą do sadzenia kwiatów cebulowych, dlatego polecamy w tym okresie sadzić cebulki tulipanów, hiacyntów i narcyzów, ale także przebiśniegi, krokusy i szafirki. Cebulki kwiatowe sadzimy na głębokości ok. 10-15 cm, przy czym wcześniej spulchniamy glebę. Po posadzeniu warto rozsypać mieszankę nawozów na lepszy wzrost roślin oraz wymieszać je z ziemią. 
Listopad to ostatni dzwonek, aby przyciąć pnącza oraz wykopać cebulki roślin, które nie zimują w gruncie; należą do nich m.in.: mieczyki, tygrysówki i kroksomie. A jeśli temperatury nie są zbyt niskie i ziemia jeszcze nie zamarzła, to można jeszcze posadzić mrozoodporne drzewa i krzewy.
Aby przygotować rośliny do nadejścia przymrozków, przygotowujemy materiały chroniące kwiaty przed mrozem. Mogą to być: torf, gałązki świerkowe czy trociny. Tak zabezpieczone rośliny bezpiecznie przezimują, a wiosną będą znowu cieszyć nasze oczy.
Zabezpieczanie róż na zimę
Szczególną uwagę poświęćmy różom, ponieważ najszlachetniejsze odmiany róż, uprawiane w naszych ogrodach, nie są w stanie przetrwać zimy bez okrycia. Jednak drugim istotnym czynnikiem bezpiecznego przezimowania tych pięknych kwiatów jest ich dobra kondycja. Dlatego powinniśmy dołożyć starań, aby począwszy od drugiej połowy lata i wczesną jesienią doprowadzić do zakończenia okresu wegetacji roślin. Oznacza to, że powinno się stopniowo ograniczyć podlewanie, nawożenie i cięcie róż.
Najodpowiedniejszą porą do okrywania róż jest listopad ze względu na występowanie silniejszych przymrozków. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzić z troską, ponieważ zbyt obfite okrycie może powodować gnicie kwiatów oraz stanowi świetną kryjówkę dla gryzoni, które mogą poczynić wiele szkód w naszych ogrodach. Właściwe okrycie na zimę nie powinno być więc za grube, powinno za to być przewiewne, tak by nie dopuścić do gromadzenia się wody w środku. Z materiałów przeznaczonych do zabezpieczania na zimę godne polecenia są przede wszystkim: piasek, mech, trociny oraz wełna drzewna i gałązki drzew iglastych, które szczególnie skutecznie chronią roślinę przed gwałtownymi skokami temperatury i zbyt silnymi promieniami słońca. Najlepszym jednak i najtańszym materiałem ochronnym jest po prostu ziemia, którą okrywamy przede wszystkim nasady pędów.

Autor: Anna Alochno-Janas