Pielęgnacja róży pnącej

Róża, to jedna z najwcześniej uprawianych roślin ozdobnych, uważana od zawsze za królową kwiatów. Jest symbolem miłości, piękna i cierpienia. To najczęściej i najchętniej kupowana, a także uprawiana roślina kwitnąca.
Od niepamiętnych czasów urok róży doceniany jest przez działkowców oraz ogrodników, którzy w swoich przydomowych i działkowych ogródkach hodują ciągle nowe różane gatunki i odmiany.
Róża pnąca, to elegancki, pełen finezji i bardzo popularny kwiat, który niezwykle często gości w naszych ogrodach. Jest też doceniany na wszelkiego rodzaju balkonach, tarasach i rabatach. Bogactwo barw, form i kształtów, oraz niewątpliwe walory dekoracyjne sprawiają, że z roku na rok, miłośników i hodowców pnących róż wciąż przybywa.
Pomimo swojej nazwy, róże pnące są klasyfikowane przez botaników jedynie do roślin pnących pozornie, ponieważ brak im charakterystycznych cech roślin pnących - wąsów, przylg, organów czepnych, czy owijania się wokół podpór. Pędy róż wspinają się jedynie po wszelkich przeszkodach, posiłkując się przy tym drobnymi kolcami.
Róże pnące powstały w skutek skrzyżowania dwóch gatunków róż – multiflory, i wichuraiany. Te niesamowicie atrakcyjne i barwne krzewy dorastają nawet do 10 metrów.
Wyjątkowe piękno tych kwiatów wynika z ich niezwykle obfitego kwitnienia, co połączeniu ze sporymi rozmiarami rośliny daje wrażenie kwitnącej ściany.
Hodowla róż pnących nie nastręcza zbyt wielu problemów. Krzew róży to roślina o niezbyt wielkich wymaganiach, jednak uzyskanie bogato kwitnącego okazu, o spodziewanych kształtach, jest kwestią kilku lat pracy i wielkiej cierpliwości, oraz dużych umiejętności hodowcy. Niemal każdy początkujący ogrodnik ma problem z właściwym przycinaniem różanych pnączy tak, aby każdego roku roślina mogła wykazać się obfitym kwitnieniem. Aby poradzić sobie z tym problemem należy dokładniej przyjrzeć się naturze różanych pnączy.
Sklepy ogrodnicze oferują nam najczęściej dwie powszechnie znane odmiany róży pnącej. Wywodzące się z różnych geograficznych części świata, różniące się wielkością wzrostu, sposobem kwitnienia i zastosowaniem, oraz sposobem uprawy oraz pielęgnacji - ramblery i klimbingi.
Ramblery pochodzą z Anglii – krainy najpiękniejszych ogrodów. To odmiana róż o sztywnych pędach, cechująca się małym, lecz niezmiernie gęstym kwiatostanem, o długości pędów sięgającej nawet 7-8 metrów. Cechą szczególną tych roślin jest charakterystyczny, mocny zapach kwiatów, który niezwykle często wabi pszczoły i motyle. Ramblery wymagają częstego ustawiania podpór, by zapobiec płożeniu się rośliny po ogrodowym podłożu. To niewymagające kwiaty utrzymane w naturalnym stylu, mający niebagatelny wpływ na każdy, nawet najbardziej zapomniany ogród, przeobrażając go w niesamowite i magiczne miejsce. Niewątpliwą wadą Ramblerów jest krótki okres kwitnienia, występujący jedynie raz w roku.
Ramblery wspaniale sprawdzą się przy prowadzeniu pergoli, ogrodzeń, altanek i łuków.
Nie wskazana jest uprawa tych kwiatów w miejscach o wysokiej wilgotności ze słabą cyrkulacja powietrza, gdyż takie warunki hodowli będą sprzyjać częstym chorobom rośliny.
Klimbling to odmiana róży pnącej wiotkiej o charakterystycznie szybkim wzroście, prostym pokroju, niezwykle bujnych krzewach i wysokiej mrozoodporności. Kwiaty tego gatunku zaskakują swoją wielkością, kwitnąc od czerwca do późnej jesieni, zaskakują tez paletą barw, od białej, przez kremową, po czerwoną, pomarańczowa i łososiową. Klimbling świetnie radzi sobie w gruncie, dobrze rośnie także hodowana w donicach, będąc niezmiernie szykownym elementem wystroju werand, tarasów i balkonów. Lubi żyzne, próchnicze podłoże oraz dobrze nasłonecznione stanowiska, wolne od podmuchów wiatru. Z uwagi na bogate walory estetyczne i skromne wymagania, odmiana tej róży jest sadzona powszechnie w parkach, oraz na zieleńcach i skwerach, będąc niewątpliwą ozdobą terenów miejskich. Z płatków klimblinga przyrządzane są prawdziwe kulinarne pyszności, konfitury, syropy i dżemy które są niezastąpione przy produkcji pączków. Klimbling doskonale sprawdza się też jako kwiat cięty, ponieważ w sprzyjających warunkach dosyć długi czas może utrzymać się w wazonie.
Wszystkie gatunki róż pnących wymagają mocowania do podpór. Wspaniale spisują się na altanach i pergolach, stanowią też niezastąpiony materiał, do okrycia murów, budynków, a nawet płotów. Róże, pnące się po ogrodzeniu pozwalają uchronić domowników przed ciekawskim wzrokiem przechodniów, a odpowiednio skomponowane, mogą w niebanalny sposób podzielić ogród na kilka części. Intensywne kolory kwiatów w połączeniu z soczystą zielenią ogrodu dadzą fenomenalny efekt ciesząc oczy przypadkowych przechodniów.
Pnące róże, to wspaniałe i często niezmiernie przydatne kwiaty które mogą mieć w naszym życiu nieskończenie wiele zastosowań.

Autor: Anna Koman