Na depresję bukiet kwiatów

Wysoko rozwinięte, współczesne cywilizacje cechuje ogromna prędkość życia i natłok obowiązków, którym musi podołać coraz większa grupa żyjących obecnie ludzi.
Współczesny człowiek nierzadko nie radzi sobie z wciąż podnoszoną poprzeczką w życiu zawodowym, towarzyskim, a także prywatnym, a jego kondycja psychiczna systematycznie się pogarsza. Coraz częściej szukamy więc pomocy dla zmęczonego życiem umysłu u psychoterapeutów, w salonach masażu, czy hipnotyzerów. Coraz częściej też medytujemy, ćwiczymy rozmaite techniki relaksacyjne czy jogę.

Mało kto tymczasem zdaje sobie sprawę, że najlepsze metody relaksacji i odprężenia dla naszej zestresowanej nadmiernie psychiki są tuż obok nas – na wyciągnięcie ręki. Oferuje je nam jak zawsze najlepszy i sprawdzony już od dawna strażnik naszego organizmu – matka natura.

Nie od dziś wiadomo, że większość spośród nas czuje się najlepiej tam, gdzie o obcowanie z przyrodą najprościej. W górach, rezerwatach przyrody, a nawet na wiejskich polnych bezdrożach. Człowiek czuje się najlepiej w miejscach, gdzie dużo jest śpiewu ptaków, zieleni i kwiatów.

To dziwne, że wciąż tak na prawdę nie potrafimy docenić tego, jak wielki i pozytywny wpływa na naszą psychikę ma przebywanie w ogrodzie i obecność kwiatów. Na widok tych pięknych i kolorowych roślin każdy z nas natychmiast się uśmiecha. Kwiatowy aromat potrafi w znaczący sposób wpłynąć na nastrój, samopoczucie i emocje człowieka, działając wspaniale na nasz organizm nawet w ciężkich stanach depresyjnych.

Badania z zakresu terapii ogrodniczej prowadzone w Japonii wykazały, że kwiaty wpływają na nas rozweselająco i pobudzająco. Obniżają napięcie, a także powodują wzrost zaufania, relaksacji i skupienia. Przebywanie zaś w otoczeniu kwiatów i zieleni ogrodów, to odwieczna i pierwotna potrzeba człowieka z której brakiem trudno jest nam sobie poradzić. Świadomość tego stanu rzeczy sprawia, ze w końcu, w sposób szczególny zaczynamy dbać o obecność w naszym życiu ogrodów. W wysoko rozwiniętych krajach zachodniej Europy coraz więcej przedszkoli ma wspaniale urządzone ogrody w których już najmłodsi uczą się obcowania z naturą i z tego obcowania czerpią niewymierne korzyści. Dzieci posiadają narzędzia dla małych ogrodników dzięki czemu mogą pielęgnować i poznawać kwiaty oraz inne rośliny ozdobne.

Obecność kwiatów i zieleń ogrodów wpływa też znakomicie na nieletnich przestępców. Na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w ramach procesów resocjalizacyjnych coraz częściej stosuje się programy ogrodnicze, które mają zbawienny wpływ na młodych ludzi i ich powrót do społeczeństwa. Praca w ogrodzie znacznie zmniejszyła liczbę małoletnich recydywistów i co ważne obniżyła u nich poziom agresji. Nieoceniony wpływ kwiatów na psychikę człowieka dostrzeżono też na miejskich blokowiskach. Osiedla, które otoczone są zielenią i pięknymi kolorami kwiatów, notują znacznie mniej przypadków agresji i przemocy wśród swoich mieszkańców. Również ludzie starsi cenią sobie niezmiernie obecność żywej natury i prace ogrodowe. Terapia ogrodnicza organizowana w domach opieki ma wręcz fenomenalny wpływ na jej mieszkańców. Wpływa regenerująco na cały organizm znacznie obniżając stany depresyjne i poziom agresji.

Na początku XX wieku angielski lekarz homeopata i bakteriolog dr Bach doszedł do wniosku, że wszelkie choroby i niedomagania ludzkiego organizmu sa pochodna stanu naszej psychiki. Ich przyczyną, są emocje takie jak gniew, strach , niepokój, a także przygnębienie i osamotnienie. Naukowiec wyodrębnił więc siedem najważniejszych stanów emocjonalnych człowieka i każdemu z nich przyporządkował uzdrawiające psychikę dziko rosnące kwiaty.

Doktor Bach stworzył zestaw 38 esencji kwiatowych, których stosowanie zaczęło od razu przynosić namacalne i rewelacyjne efekty. Ekstrakty doktora Bacha są dziś bardzo popularne w krajach zachodu, coraz częściej pojawiają się tez w Polsce. Można stosować je pojedynczo, można też tworzyć z nich kwiatowe mieszanki, stosować wewnętrznie i zewnętrznie. Esencje kwiatowe doktora Bacha najczęściej stosowane są doustnie w ilości kilku kropel środka na szklankę wody. Stosuje się też krople dr. Bacha jako odświeżacze ciężkiego powietrza w pomieszczeniach biurowych i salach konferencyjnych, oraz wszędzie tam gdzie znajduje się duża liczba ludzi, lub międzyludzkie stresogenne sytuacje.

Esencje kwiatowe sprawdzają się również wspaniale jako środek do relaksującej i odprężającej kąpieli. Nie ma lepszego sposobu na odprężenie po ciężkim, pełnym stresów dniu. Na bolące nogi i uciążliwe obrzęki pomogą kwiatowe kompresy, kropelki doktora Bacha doskonale sprawdza się podczas masażu.

Kwiaty sa naszym sprzymierzeńcem nie tylko kiedy robimy z nich piękne i rozklejające serce bukiety. Dają nam ogromną siłę spokoju i optymizmu na co dzień, jeśli tylko zadbamy o ich obecność w najbliższym otoczeniu.

W ogrodzie, wazonie, doniczce, w kroplach, czy na parapecie…
Jeśli zadbamy by nie zabrakło ich w naszym życiu, wszystko wokół stanie się piękniejsze.

Autor: Anna Koman