Kwiaty zimowe: ciemiernik, oczar, przebiśnieg

Zima wydaje się być okresem, w którym zamiera wszelka flora. Kwiaty zdają się być wówczas odległym wspomnieniem wiosny, lata i jesieni, kiedy to ogrody pysznią się wielością form i kolorów, bogactwem roślinnego świata. Jednak to nie do końca prawda, są bowiem na świecie takie kwiaty, które właśnie zimą kwitną najpiękniej.

Do takich kwiatów należy ciemiernik zwany także różą zimy. Ciemierniki kształtem przypominają zawilce i jaskry i jako kwiaty odporne na mróz kwitną od jesieni do wiosny, ściślej: od listopada do kwietnia. Najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem jest ciemiernik biały (współgra z kolorem śniegu), ale popularne są również ciemierniki wschodnie (w odcieniach różu i bieli) oraz wysokie i dekoracyjne ciemierniki cuchnące. Te ostatnie mają kwiaty barwy jasnozielonej, a swą nazwę zawdzięczają ostremu zapachowi korzeni. W okresie od lutego do kwietnia zakwita również ciemiernik korsykański o kwiatach żółto-zielonych.

Najlepszym sposobem na rozmnażanie ciemierników jest podział już rozrośniętych karp. Nowym sadzonkom należy zapewnić dostęp do światła oraz stale wilgotną glebę, co oznacza, ze należy je systematycznie podlewać w okresach suszy. Ciemierniki powinniśmy sadzić nie wśród iglaków, ale pod drzewami i krzewami liściastymi, bowiem rośliny te preferują ziemię wapienną lub gliniastą. Wzrostowi tych kwiatów sprzyja drenaż, kompost lub obornik w granulkach.

Ciemierniki są dość odporne na niskie temperatury, ale w przypadku wyjątkowo silnych mrozów warto zadbać o ochronę kwiatów i pędów i zastosować jakieś okrycie. Trzeba też pamiętać, że rośliny te źle znoszą przesadzanie z uwagi na korzenie, które są niezwykle wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne. Zmiana miejsca może spowodować opóźnienie kwitnienia. I ostatnia bardzo ważna uwaga: podczas wszelkich prac pielęgnacyjnych związanych z ciemiernikami musimy pamiętać o noszeniu rękawic ochronnych, ponieważ rośliny te są trujące i mogą podrażnić skórę dłoni.

Drugą rośliną, która oczaruje nas w środku zimy jest. oczar. Znany jako odmiana krzewu lub drzewa przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych, Kanady oraz Japonii i Chin. Jego charakterystyczne, pachnące kwiaty w kształcie frędzelków są najczęściej koloru żółtego i czerwonego u nasady, choć znajdziemy tez odmiany z kwiatami miedzianymi lub purpurowymi. Gatunki amerykańskie kwitną późną jesienią, natomiast najwytrwalsze odmiany azjatyckie - od stycznia do marca. Zadziwia fakt, że kwiaty tej rośliny potrafią się utrzymać nawet podczas kilkunastostopniowych mrozów. Dzieje się tak, ponieważ płatki ograniczają wodę wewnątrz komórek poprzez skręcanie się na mrozie i prostowanie, kiedy temperatura jest dodatnia. Paradoksalnie zimno im sprzyja, ponieważ wówczas kwiaty dłużej utrzymują się na gałęziach, a w ciepłej aurze - szybko przekwitają.

Jeśli chcemy zaczarować swój ogród kwiatami w środku zimy, to najlepszymi odmianami w tym celu będą odmiany oczaru pośredniego, np. Jelena i Pallida, które kwitną od grudnia do lutego, a także karminowa Diane i winnoczerwona Feuerzauber, które kwitną w lutym i marcu.

Oczar wirginijski (odmiana amerykańska) - oprócz swojej urody - oferuje jeszcze inne ciekawe właściwości, jest bowiem stosowany w lecznictwie i kosmetyce. Okłady i maści zawierające wyciąg z oczaru mają działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, przyspieszają gojenie ran i pomagają likwidować opuchliznę. Pomagają także w leczeniu reumatyzmu. Zawarte w tej roślinie garbniki i flawonoidy mają zastosowanie przy produkcji w różnego rodzaju balsamów do ciała, toników i maseczek do twarzy, ponieważ przyspieszają regenerację i odmładzanie skóry.

Chyba najbardziej znanym kwiatem kojarzonym z zimą jest przebiśnieg albo inaczej śnieżyczka. W Polsce roślina ta podlega ochronie gatunkowej, choć znane są również jej odmiany uprawne. W stanie dzikim występuje w europejskich lasach oraz w górach i na wyżynach. Przebiśniegi - jako symbol przedwiośnia - kwitną zazwyczaj w lutym i marcu. Białe kwiaty o charakterystycznych, skierowanych na dół kielichach mają zastosowanie ozdobne (np. w ogródkach skalnych) oraz lecznicze (np. w chorobie Alzheimera). Przebiśniegi są rośliną miododajną, ponieważ dostarczają pyłku i nektaru już pod koniec zimy.

Znane jest symboliczne znaczenie przebiśniegów w kulturze: kwity te były symbolem czystości i dziewictwa (np. podczas obrzędów religijnych w święto Maryi Panny w Anglii). Kwiaty te znalazły także swe miejsce w heraldyce oraz jako motyw malarski (I. Andreescu, J. Lauer).

Autor: Anna Alochno-Janas