Kwiaty suszone zawsze na czasie

W czasach starożytnych stanowiły trofeum dla zwycięzców. Okazywano nimi cześć i szacunek bogom. Symbolizowały wieczne życie i nieśmiertelność.
Dziś, choć nieco zapomniane i niedoceniane, wciąż goszczą w naszych domach i na salonach w mieszkaniach, witrynach sklepowych i biurach.
Suszone bukiety to wspaniały sposób by zatrzymać w zapach i wspomnienie lata. Odpowiednio zasuszone i zerwane wspaniale udekorują nasze wnętrza, gdy za oknem ziąb i zima. Ich ulotny aromat odmieni każdą przestrzeń nadając jej nieco naturalnej delikatności.
Obecnie wokół nas w sklepach, kwiaciarniach i hipermarketach dostępna jest atrakcyjna i bogata oferta kompozycji z suszu. Kupić możemy bukiety, wianuszki, a także obrazki z roślin suszonych i zapachowe woreczki. Warto jednak pomyśleć o stworzeniu własnych, oryginalnych kompozycji, co wbrew pozorom nie jest trudną rzeczą, a dostarczy nam mnóstwo frajdy, satysfakcji i radości.

Zacznijmy więc od początku.
Składniki do suszonych bukietów znaleźć możemy w kwiaciarniach i przydomowych ogródkach, lecz najwięcej możliwości daje nam to, co stworzyła natura - przydrożne rowy, lasy i łąka. Do suszenia wspaniale nadadzą się okazałe trawy, jednoroczne kwiaty i dwuletnie byliny, a także jesienne owoce krzewów i drzew takie jak jarzębina, czy głóg. Zbierane w suche i słoneczne dni zachowają na długo swoją fakturę, elastyczność i barwę. Ścinamy wyłącznie zdrowe, dobrze wyglądające okazy, wolne od zgnilizny i wilgoci. Usuwamy liście z dolnej części łodygi, pozostawiając jedynie te, które znajdują się tuż przy główce kwiatu.

Istnieje kilka metod suszenia roślin.
Metoda zielarska to jeden z najprostszych i najbardziej popularnych sposobów który nadaje się doskonale do suszenia większości gatunków. Kwiaty wieszamy w zacienionym, przewiewnym i wolnym od wilgoci miejscu pąkami do dołu. Duże, okazałe egzemplarze wieszamy pojedynczo, mniejsze sztuki wiążemy w niewielkie pęczki i wieszamy je w niezbyt bliskich odstępach. Tak przygotowane do suszenia kwiaty będą tez stanowić wspaniałą ozdobę mieszkalnych pomieszczeń, werand, tarasów i domów. Już po kilku, góra kilkunastu dniach nasze suszki będą gotowe.
Suszenie za pomocą kaszy manny to kolejna znana już od wieków metoda. Możemy użyć do niej zmiennie piasku, boraksu lub żelu z kamionki.
Pąki kwiatów suszone tą metodą odcinamy od łodyg i układamy obok siebie w pudełku wysypanym wcześniej cienką warstwą wybranej przez nas substancji. Następnie obsypujemy je delikatnie ze wszystkich stron pozostałością materiału tak, aby przykrył je zupełnie. Pudełko umieszczamy w suchym i przewiewnym miejscu. Już po 2-3 tygodniach możemy cieszyć się efektami naszej pracy, delikatnie obsypując granulat z kruchych i delikatnych, lecz pięknie zasuszonych płatków. Teraz pozostaje nam już tylko połączenie kwiatu z wysuszoną oddzielnie łodygą za pomocą kawałka cienkiego drutu i nasz okaz jest gotowy. Do suszenia tą metoda wspaniale nadaje się też dostępny powszechnie w naszych sklepach granulowany pochłaniacz wilgoci zwany popularnie silikażelem. Czas suszenia tą metodą skraca się do 1-2 tygodni, należy jednak pamiętać o tym aby w przypadku tego materiału nasze pudełeczko szczelnie owinąć folia i taśmą klejącą zabezpieczając je w ten sposób przed dostawaniem się wilgoci z zewnątrz.
Kwiaty przeznaczone do wyklejania obrazów najlepiej ułożyć pomiędzy gazetami i przycisnąć ciężką książką lub innym przydatnym do tego celu przedmiotem. Zawarta w prasie farba drukarska przyspiesza proces suszenia konserwując jednocześnie rośliny. W początkowym etapie suszenia warto pamiętać o regularnym wymienianiu gazet co pozwoli nam uniknąć gnicia i zniszczenia roślin.
Preparowanie w glicerynie to jeden z trudniejszych, lecz przynoszących doskonałe efekty sposób konserwacji kwiatów. Sporządzamy 30% roztwór gliceryny z wodą. Kiedy dobrze wymieszany roztwór ostygnie zanurzamy w nim przycięte wcześniej ukośnie łodygi kwiatów tak, aby jak największą powierzchnią wchłaniały mieszankę. Na czas trwania procesu niemały wpływ ma wilgotność powietrza. Im mniejsza tym szybciej rośliny wchłoną potrzebną dawkę substancji. Nawet chwilowe odstawienie roztworu może spowodować skręcenie się płatków i liści a co za tym idzie zniszczenie preparowanej rośliny.
Rośliny utrwalone w glicerynie zachwycają pięknymi barwami i świeżością. Zachowują naturalny kształt, nie łamią się i nie kruszą na długo zachowując piękny wygląd i trwałość.
Z suszonych roślin i kwiatów układać możemy piękne i wyjątkowe kompozycje. Nie ma tu reguł, nie obowiązują tu żadne zasady. Liczy się jedynie nasze poczucie gustu, smak i fantazja. Wianki, bukiety, kwiatowe koszyczki i obrazki z mnóstwem kolorowych, wyjątkowych i wspaniale utrwalonych elementów. Niewykorzystane okazy, ukryte w przewiewnych kartonowych pudełkach, na długie miesiące a nawet lata zachowają swoje piękno i świeżość. Schowane w naszych komodach i szafach, użyte w razie potrzeby, będą doskonałym dodatkiem do wszelkich suszonych kompozycji i domowych zimowych dekoracji.