Kwiaty - piękno, które leczy cz.II

Passiflora
Zachwycająca niebywałym urokiem męczennica cielista (passiflora), nietypową nazwę zawdzięcza kształtowi swoich pięknych kwiatów, który kojarzony jest z symbolami męki Chrystusa. Występującą w tropikalnych lasach obu ameryk roślinę odkryli w 1569 roku zakonnicy hiszpańscy uznając kwiat passiflory za znak od boga nakazujący nawracanie Indian.
To właśnie Indianie jako pierwsi docenili wspaniałe właściwości męczennicy. Od pradawnych czasów jej owoce były dla nich smacznym i pożywnym pokarmem, sam zaś kwiat używano jako cenny lek przeciwbólowy.
Współczesne badania wykazały bezspornie, że zachwycający swym pięknem kwiat passiflory ma dobroczynne właściwości także dla duszy i ciała. Ten leczniczy kwiat obniża ciśnienie krwi, zmniejsza napięcie mięśniowe, oraz działa uspakajająco w stanach lęku i pobudzenia. Dowiedziono niezwykle skuteczne działanie męczennicy w terapii astmy oskrzelowej, w uśmierzaniu kolki, a także w łagodzeniu typowo kobiecych psychicznych dolegliwości, które przynosi ze sobą ciąża, dojrzewanie, oraz menopauza. Ziele passiflory, to doskonały środek uspakajający i przeciwdepresyjny. Skuteczny w leczeniu wszelkiego rodzaju nerwic, zmniejszający wrażliwość na stres, a także ułatwiający zasypianie. Męczennica w syropie łagodzi odruch kaszlu, co sprawia, że z powodzeniem może być stosowana w terapii zapaleń dróg oddechowych, płuc i oskrzeli.

Stokrotka
Skromna i piękna stokrotka, to kwiat, który na pierwszy rzut oka nie ma szans w konkurencji z ogrodowymi i polnymi kwiatami. Często jednak jej niewielkie wymiary, oraz niebywała delikatność mogą okazać się sporym atutem przy aranżacji ogrodów. W średniowieczu ten niepozorny, acz niebywałej urody kwiatek poświęcony był Matce Boskiej i to właśnie już w średniowieczu wykorzystywano leczniczą moc stokrotki do leczenia ran, oraz wszelkiego rodzaju stłuczeń. Ziele stokrotki polecano tez w gruźlicy, oraz przy zapaleniu płuc.
Współcześnie napar z kwiatu stokrotki stosowany jest powszechnie przy krwawieniach wewnętrznych, jako środek wzmacniający i uśmierzający gorączkę. Zaleca się także stokrotkową herbatkę przy nieregularnej miesiączce, złej przemianie materii, oraz jako środek moczopędny i przeczyszczający. Stokrotka to doskonały środek na obniżenie ciśnienia krwi, a także na miażdżycę.
Kąpiele w stokrotkowym naparze, to wspaniały sposób na źle gojące się rany i krwawe owrzodzenia, a także na wszelkiego rodzaju stany zapalne skóry. Ze względu na dobroczynne działanie na skórę kwiat stokrotki jest rośliną niezwykle cenioną w kosmetyce.
Najsilniejsze właściwości lecznicze posiada polna odmiana stokrotki, kwitnąca od wczesnej wiosny do zimy. Można ją zbierać na łąkach i pastwiskach i przydrożach.

Pelargonia (geranium)
Niezwykle popularna w naszym kraju pelargonia (geranium), to niekwestionowana królowa wszelkich balkonów, werand i tarasów. Jej piękne i nieco już staroświeckie kwiaty nieprzerwanie od ponad 200 lat są niezmiernie cenionym materiałem dekoracyjnym. Niewielu z nas zdaje sobie jednak sprawę jak cenne właściwości lecznicze posiada ta popularna roślina.
Już w czasach wiktoriańskich wonna pelargonia była rośliną ustawianą powszechnie i niezwykle chętnie w salonach. Osoby przechodzące obok kwiatu mogły nim potrząsać zyskując w ten sposób miły i uzdrawiający aromat. W języku zulu pelargonię określa się jako „umckaloabo” – roślinę skutecznie łagodzącą kaszel.
Na stary kontynent pelargonia dotarła w XIX wieku. Już wtedy wierzono w niezwykła moc naparu z tego kwiatu, który miał być skutecznym lekiem na zbierającą śmiertelne żniwo gruźlicę. Ponad sto lat później potwierdzono naukowo działanie przeciwprątkowe tej rośliny! Olejek z kwiatów pelargonii posiada wiele cennych właściwości. Zabija gronkowce i paciorkowce, udowodniono jego działanie przeciwbakteryjne. Z powodzeniem stosuje się go przy przeziębieniach, katarze oraz kaszlu, jest nieoceniony w leczeniu chorób zatok, oraz grypy.
Pelargonia to roślina, o wszechstronnym działaniu leczniczym. Nie powinno jej zabraknąć na naszym tarasie, balkonie, czy kuchennym parapecie.

Kwiaty, leczą bardzo wiele schorzeń i dolegliwości. Ich niezwykle silna dobroczynna energia jest znana ludzkości niemal od początków istnienia. Pomimo to wciąż udaje się nam poznawać nowe, nieodkryte dotąd właściwości terapeutyczne tych pięknych i barwnych roślin, oraz odkrywać dla nich nowe terapeutyczne zastosowania.
Terapia esencjami kwiatowymi, doktora Edwarda Bacha, to metoda medycyny naturalnej opracowana na przełomie XIX i XX wieku. Jej autor, dr Bach przez wiele lat poszukiwał skutecznego lekarstwa, które poprzez uleczanie duszy leczyłoby także ciało. Efekt jego poszukiwań, to 38 esencji kwiatowych uzyskanych z rosnących w naturze kwiatów. Stosowane zgodnie z zaleceniami doktora doustnie i podczas kąpieli, łagodzą większość psychicznych dolegliwości takich jak strach, lęk i depresja i pomagają w ten sposób pozbyć się idących za nimi cielesnych chorób.

Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd przyszliście..." śpiewał niegdyś Jonasz Kofta. Pamiętajmy też o kwiatach. Przecież tak wiele im zawdzięczamy.

Autor: Anna Koman