Jak dbać o kwiaty cięte?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, iż kwiaty z ogrodu powinno zbierać się w określonych warunkach. Jeśli więc chcemy udekorować nimi dom, powinniśmy wybrać dzień, który jest nieco pochmurny, w dodatku najlepszą porą będzie wczesny ranek. Wtedy też kwiaty pozbawione są najmniejszej ilości wody. W przypadku, gdy zebralibyśmy kwiaty w gorące popołudnie, całkiem możliwy byłby scenariusz, w którym nie zdążylibyśmy wstawić roślin do wazonu! Drugą bardzo ważną zasadą przy zbieraniu kwiatów ogrodowych jest używanie do ich ścinania ostrego noża lub sekatora, które nie uszkodzą łodyg. Po ścięciu, łodygi kwiatów należy na chwilę wstawić do pojemnika z letnią wodą, a przed ułożeniem z nich kompozycji kwiatowej, zanurzyć je w wodzie na kilka godzin.

Aby kwiaty zachowały swoją świeżość, należy co kilka dni podcinać ich łodygi. Dzięki temu lepiej będą sobie radziły z pobieraniem odpowiedniej ilości wody. Najlepiej dokonywać tego pod wodą, co zapobiegnie przedostawaniu się do wnętrza kwiatów pęcherzyków powietrza. Bardzo ważną czynnością jest również wymiana wody w wazonie. Nie należy jednak wylewać starej i pozbawiać jej kwiatów, a jedynie stosownie dolewać – kwiaty poradzą sobie z jej nadmiarem. Jeśli do wazonu chcemy włożyć rośliny, które mają drobne kwiaty i istnieje prawdopodobieństwo, że będą zanurzone, lepiej je odciąć, co zapobiegnie gniciu i wytwarzaniu się bakterii szkodliwych dla roślin.

Gnicie łodyg roślin i powstawanie bakterii można opóźnić poprzez stosowanie preparatów zawierających wartości odżywcze. Można je kupić w każdej kwiaciarni, a dzięki nim kwiaty będą „trzymały się” jeszcze długo. Nie radzimy stosować „domowych sposobów”, np. dosypywać do wazonu cukru, bo prędzej roślinom zaszkodzimy, aniżeli pomożemy.

Na koniec bardzo ważna kwestia – w pomieszczeniu, w którym znajdują się kwiaty powinna panować odpowiednia temperatura i wilgotność. Zbyt duża ilość ciepła czy to w postaci światła słonecznego, czy też wydobywająca się z kaloryferów sprawi, że kwiaty będą cały czas spragnione. Dlatego pamiętajmy – umiarkowane ciepło i taka sama wilgotność gwarantują powodzenie. Dodatkowo, pomieszczenie, w którym znajdują się kwiaty należy wietrzyć – nie służy im dym papierosowy i inne zanieczyszczenia.
Kwiaty cięte czy to z ogrodu, czy też z kwiaciarni mogą wytrzymać nawet ponad tydzień, jeśli tylko zapewni im się odpowiednie warunki.