Kwiatowy savoir-vivre, czyli jak, gdzie i kiedy należy wręczać kwiaty.

Życie dostarcza nam wielu wyjątkowych i niezwykłych okazji, którym towarzyszyć powinny kwiaty. Ktoś się rodzi, ktoś umiera, zbliżają się urodziny, imieniny, czy uroczystość ślubu. Nadchodzi Dzień Matki, Dzień Babci, lub Dzień Nauczyciela. Pora wyznać wdzięczność, miłość, okazać skruchę.

W takich sytuacjach - rzecz jasna - nie możemy się obyć bez kwiatów. Pięknych kompozycji, efektownych bukietów które wręczymy z uśmiechem i radością uświetniając i tak już wyjątkowe przecież chwile.

Wydawać by się mogło że nic co związane z kwiatami nie jest i nie może być nam obce. Kwiaty przecież towarzyszą nam od zawsze – przyjmujemy je i wręczamy wielką lekkością korzystając z pokoleniowego doświadczenia – instynktownie, z wdziękiem i uśmiechem. Tymczasem w kwestii kwiatów, tak jak i w wielu innych dziedzinach życia obowiązuje niepisany, acz przekazywany z pokolenia na pokolenie savoir-vivre.

Względy kompozycyjne zadecydowały o tym, że kwiaty wręczamy nieparzyście. Choć wielu z nas doszukuje się w tym fakcie przesądu związanego ze szczęściem lub jego brakiem, to oczywiste, że dużo ładniej prezentują się w bukiecie trzy, zamiast dwóch lub czterech roślin. Istnieje kilka odstępstw od tej utartej reguły – na przykład wtedy, gdy z okazji dziesiątej rocznicy ślubu wręczamy dziesięć róż, lub gdy sprawa dotyczy kompozycji żałobnych które w wielu środowiskach sporządzane są z parzystej liczby kwiatów.

Kwiaty warto dopasować do usposobienia i charakteru obdarowywanej osoby oraz do okoliczności w których są wręczane. W uroczystość ślubu, czy komunii, doskonale wpiszą się jasne – białe i kremowe kwiaty tworzące doskonałą kompozycję z pozostałym otoczeniem. W dniu ostatniego pożegnania dobrze postrzegane będą wiązanki i bukiety symbolizujące wielki smutek i żałobę - w ciemnych zdobieniach i barwach. Wesołe, kolorowe, pełne życia bukiety doskonale ubarwią chwile imienin, urodzin, czy rocznice ślubu, a także Dzień Matki, Babci i Dzień Nauczyciela.

Teraz kwestia najważniejsza – w jaki sposób powinniśmy wręczać bukiet?

Najlepszym wyborem na każdą okazję są dobrze sprawdzone kwiaty cięte. Kwiaty doniczkowe, lub suszone bukiety, wręczamy jedynie dobrze znanym, zaprzyjaźnionym osobom, które lubią tego typu kompozycje

Na pewno nigdy nie należy wręczać kwiatów w progu domu, lub na korytarzu. Gdy wchodzimy do domu solenizanta, czy jubilata najpierw należy się przywitać, zdjąć wierzchnie odzienie, a dopiero w następnej kolejności wręczyć okolicznościowy bukiet. Kwiaty wręczamy pąkami do góry, zdejmując z nich wcześniej wszelkie opakowania i foliowe zabezpieczenia. Jeśli jesteśmy parą, bukiet powinien wręczyć mężczyzna. Kwiaty zawsze wręczamy gospodyni domu, nawet wtedy kiedy jest dzień i święto jej partnera któremu w tym samym czasie wręczymy prezent.

Jak ognia należy unikać związanych z kwiatami nietaktów i gaf. Panowie nie powinni wręczać żonom swoich kolegów czerwonych róż tak, żeby gest taki nie został odebrany niewłaściwie. Czerwony kolor kwiatów uważa się generalnie za przypisany do mężczyzn wyznających swoim wybrankom miłość. Kalie i chryzantemy to kwiaty kojarzone z żałobą i pogrzebem. Ich obecność w okolicznościowym bukiecie wywołać może zdziwienie i konsternację. Jeśli wręczamy pojedynczy kwiat, nie powinien to być delikatny goździk, frezja, czy gerbera. Zamiast nich wybrać należy okazałą różę, lub anturium. Z wielkim zastanowieniem i refleksją powinniśmy podchodzić do wysoko aromatycznych gatunków kwiatów takich jak na przykład frezja, lilia, czy bardzo mocno pachnący groszek, zwłaszcza wtedy, gdy bukiet przygotowywany jest dla chorej osoby. Obecność silnych kwiatowych zapachów nasilić bowiem może objawy chorobowe i wpłynąć na pogorszenie stanu zdrowia.

Kolory kwiatów nierozerwalnie są związane z ich symbolika więc i w tym temacie warto zadbać, by zupełnie niechcący nie powiedzieć za pomocą kwiatów coś nieprawdziwego i niepotrzebnego. Warto wspomnieć więc raz jeszcze, że czerwony kolor kwiatów, a w szczególności róż jest związany z miłością i do miłości przypisany. W czasach minionych biała róża w czerwonym bukiecie zwiastowała młodej kobiecie rychłe oświadczyny. Gdy wręczamy kwiaty o żółtym kolorze świadczyć to musi o naszej zazdrości, a także o złych emocjach i złości. Kwiaty białe symbolizują niewinność, lecz także szczere zamiary i wielki szacunek. Róż to oznaka braterstwa i przyjaźni, błękit wierność i przywiązanie do drugiej osoby. Fiolet to kolor smutku, rozpaczy i żałoby. Zieleń, to nadzieja na przyszłość i szczęście.

W ostatnich latach do dobrych obyczajów należy wręczanie kwiatów przez kuriera poczty kwiatowej, którego wizyta jest dla każdego wielką niespodzianką, radością i zaskoczeniem, a także miłym i ciekawym akcentem podczas każdej uroczystości. Odpowiednio przygotowany do swojej pracy kurier wręczy kwiaty w sposób niezwykle elegancki i wyszukany, a kwiaciarnia na życzenie osób zamawiających dołączyć może do kompozycji efektowny bilecik z najlepszymi życzeniami.Autor: Anna Koman