Jakie kwiaty cięte są najtrwalsze?

Bukiety z prawdziwych, ciętych kwiatów, zawsze wyglądają elegancko i są piękną ozdobą albo prezentem na różne okazje, dlatego też warto wiedzieć jakie kwiaty cięte są najtrwalsze. Wybierając odpowiednie gatunki, będziemy mogli długo cieszyć się pięknymi bukietami w naszych wnętrzach.

Niezależnie od wybranych kwiatów, należy pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą jak najdłużej zachować ich piękno. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby woda w wazonie była zawsze zimna i czysta - dobrze sprawdzi się przegotowana. Powinno się ją często wymieniać, najlepiej codziennie. Wbrew obiegowym opiniom nie jest wskazane miażdżenie końcówek łodyg kwiatowych, warto jednak zatroszczyć się o to, aby poniżej poziomu wody nie pozostawały żadne liście, a zwiędnięte kwiaty należy systematycznie usuwać z bukietu.

Jakie kwiaty cięte są najtrwalsze - poznaj najbardziej wytrzymałe gatunki

Lilie

Są niezwykle eleganckie i bardzo długo zachowują swoje piękno. Dla wielu osób ich intensywny zapach może być drażniący, warto więc wybierać odmiany niepachnące, czyli te, pochodzące z grupy lilii azjatyckich. Aby jeszcze bardziej przedłużyć ich trwałość oraz zapobiec przypadkowemu zabrudzeniu , usuwa się im pylniki.

Goździki

Te najpopularniejsze kwiaty cięte z okresu PRL-u, na pewien czas zostały zapomniane. Dziś z powrotem wracają do łask, a ich delikatne piękno znajduje zastosowanie zarówno w wyeksponowanych, pojedynczych kwiatach, jak i w bogatych kompozycjach kwiatowych. W kwiaciarniach dostępne są, zarówno goździki standardowe, czyli te z dużym, pojedynczym kwiatem na smukłej łodydze, jak również goździki gałązkowe, które na jednej gałązce mają kilka drobnych kwiatków. W ich przeróżnych odmianach kolorystycznych, można spotkać nawet fioletowe. Choć wyglądają bardzo delikatnie, to są z pewnością najbardziej wytrzymałe z kwiatów ciętych i mogą stać w wazonie nawet 3 tygodnie.

Margerytki

To bardzo wdzięczne kwiaty, które większości osób kojarzą się ze stokrotkami, tylko, że na długiej gałązce. W rzeczywistości margerytki mają bardzo wiele odmian. Dostępne są pełne, przypominające dalie, tzw. pomponowe. Jest też cała grupa odmian "santini" a także margerytki o igiełkowych płatkach. Również pod względem kolorystycznym kwiaty te zaskakują ogromnym bogactwem barw - od różnych ocieni żółci, poprzez zieleń i róże, aż po głębokie bordo. Idealnie nadają się na bukiety, zarówno samodzielnie, jak i w towarzystwie innych kwiatów. Niezwykle wytrzymałe margerytki nie mają wygórowanych potrzeb, zaś ze względu na swoją trwałość, bywają nazywane królowymi nieśmiertelności.

Słoneczniki

Sielskie, tworzące rustykalny klimat kwiaty słonecznika, są dostępne od lata do późnej jesieni. Ponieważ w naszym klimacie rosną bez żadnego wysiłku, mają również bardzo przystępne ceny. Jeden okazały kwiat może sam w sobie stanowić ciekawą i oryginalną ozdobę. Słoneczniki zachowują swoje piękno przez bardzo długi czas, należy jednak pamiętać, że wypijają bardzo duże ilości wody, trzeba więc często ją uzupełniać. Mają także skłonność do brudzenia wody, pozostałej w wazonie, dlatego nie najlepiej sprawdzają się w przezroczystych naczyniach.

Storczyki

Od kilkunastu lat cieszące się popularnością w polskich domach, jako ozdobne rośliny doniczkowe, storczyki idealnie sprawdzają się także, jako kwiaty cięte. Ich oryginalna uroda sprawia, że wspaniale wyglądają w postaci długiego pędu w wysokim wazonie, a także, jako pojedyncze kwiaty, w kompozycjach, zamkniętych w przezroczystych, szklanych pojemnikach. Do najtrwalszych odmian należą popularny Phalaenopsis, zwany też Ćmówką oraz niezwykłej urody Cymbidium, który jest sprowadzany z upraw zagranicznych. Najłatwiej kupować go zimą, kiedy wiele innych kwiatów ciętych jest niedostępnych.

Eustoma

Te niezwykłej urody kwiaty wyglądają bardzo delikatnie i subtelnie, a zarazem są wyjątkowo trwałe. Potrafią wytrzymać długi czas bez dostępu do wody, dlatego też są chętnie wybierane do bukietów ślubnych i butonierek. Filigranowe, puszyste kwiaty dostępne są w chłodnych kolorach, od bieli poprzez róże, do fioletów. Ich piękne tło stanowią srebrzysto-zielone liście.

Wiedza o tym, jakie kwiaty cięte są najtrwalsze, przydaje się nie tylko wtedy, kiedy ktoś pragnie udekorować nimi mieszkanie czy obdarować ukochaną osobę, ale także w momencie, gdy podejmowana jest istotna decyzja w kwestii idealnej wiązanki ślubnej. Odpowiedni dobór kwiatów, sprawi, że radość z możliwości ich podziwiania, będzie trwała przez bardzo długi czas.