Kategorie
- Kwiaty Urodzinowe
- Bukiety z Tulipanów
- Kwiaty Imieninowe
- Kwiaty pogrzebowe
- Kwiaty na Przeprosiny
- Bukiety z róż
- Kwiaty na ślub
- Kwiaty z okazji Gratulacji
- Kosze z kwiatami
- Bukiety z gerber
- Kwiaty z okazji Rocznicy
- Bukiety z różnych kwiatów
- Kwiatami Chcę Ci podziękować
- Kosze delikatesowe
- Kwiaty z okazji narodzin Dziecka
- Kwiaty i życzenia powrotu do Zdrowia
- Miłość i kwiaty
- Wszystkie kompozycje
- Kwiaty na Dzień Kobiet
- Kwiaty na Dzień Matki
- Dodatki do kwiatów
- Wyślij kwiaty na Dzień Kobiet
- Kwiaty na Dzień Babci i Dziadka
- Prezenty na Dzień Babci i Dziadka
- Kwiaty na Walentynki
- Prezenty walentynkowe
Jak układać ikebanę – wskazówki i porady

Do układania ikebany potrzebne nam będą następujące narzędzia: naczynia poziome i pionowe, nóż do skracania łodyg oraz metalowy lub porcelanowy kenzan (podstawka z dziurkami). Naczynia powinny być dostosowane do różnych układów kwiatów. Powinny też podkreślać charakter danego wnętrza, w którym umieścimy naszą ikebanę. Najlepsze będą gliniane misy i porcelanowe wazony. Ciekawym rozwiązaniem mogą też być dekoracyjne, szklane popielniczki. Możemy również eksperymentować z naczyniami w stylu antycznym lub orientalnym. Jednak japońscy mistrzowie ikebany preferują naczynia minimalistyczne w swojej formie, proste i bez nadmiaru ozdobników, aby nie odwracały uwagi od umieszczonych w nich kwiatów. Jeśli chodzi o nóż, to wystarczy niewielki, ale ostry i koniecznie z nierdzewnym ostrzem. Kenzany natomiast powinniśmy bez problemu zakupić w kwiaciarni. Najczęściej spotykane są kenzany porcelanowe lub plastikowe z dziurkami albo metalowe z kolcami lub plastikowe z rurkami, przypominającymi palce. Warto pamiętać, że kenzan wykonany z mosiądzu neutralizuje kwasy, dzięki czemu nasze kwiaty wytrzymają w wazonie znacznie dłużej niż w zwykłym wazonie.

Mistrzowie sztuki ikebany wypracowali wiele sposobów przywracania świeżości i przedłużania trwałości ciętych kwiatów. Aby odświeżyć przywiędnięte kwiaty, możemy zastosować dwa triki. Pierwszy polega na przycięciu łodyg pod wodą oraz zawinięciu główek kwiatów w miękki papier i zanurzeniu całych roślin (wraz z łodygami) w letniej lub lekko chłodnej wodzie na ok. 2 godziny. Drugi trik polega na wstawieniu łodyg (po wstępnym przycięciu) na kilka minut do gorącej wody, a potem z powrotem do wody chłodnej.

Oprócz wszystkich powyższych sposobów warto pamiętać także o zasadach absolutnie podstawowych w przypadku kwiatów ciętych, a mianowicie o tym, aby stawiać kwiaty z dala od okien i kaloryferów, w czasie upałów dodawać do wody kostki lodu, a także o tym, aby codziennie zmieniać wodę na świeżą, używać czystych naczyń, oczyszczać łodygi z gnijących liści i opłukiwać je pod bieżącą wodą.


Wszelkie elementy dodatkowe należy dodawać tak, aby uatrakcyjnić układ podstawowy (złożony z trzech kwiatów). Można dodawać liście, gałęzie, trzciny, trawy oraz inne elementy, które sprawią, że układ będzie harmonijny, estetyczny i zyska piękną linię. Więcej informacji o kompozycji i stylach ikebany znajdziesz w artykule na blogu pt. „Ikebana – japońska sztuka układania kwiatów”.
Źródło: Wanda Gasperowicz, Helena Radwańska Ikebana. Układanie kwiatów, Warszawa 1969.
Autor: Anna Alochno-Janas