Domowe kosmetyki z rumianku, róży i nagietka

Przemysł kosmetyczny to potężna i wciąż rosnąca gałąź gospodarki. Współcześni producenci kosmetyków prześcigają się wręcz w dostarczaniu nam nowych wspaniałych specyfików, które mają na dłużej zatrzymać naszą przemijającą młodość. Dobroczynne, sprawiające według producentów prawdziwe cuda kremy, obfitują w coraz to nowe, odmładzające naszą skórę składniki i dostarczają używającym je kobietom uczucia pełnego bezpieczeństwa i ochrony dla zmęczonej codziennym życiem skóry.
Coraz częściej jednak zdarza się tak, że nasza nadwyrężona już nieco potężnymi dawkami chemii kosmetycznej skóra, reaguje mocno alergicznie na wiele ze składników kosmetycznych preparatów. Bywa nawet tak, że nie pomagają już nawet w takich sytuacjach kremy, które zostały stworzone specjalnie dla alergicznej i wrażliwej skóry. Większość z Pań nie ma pojęcia jak można by poradzić sobie z takim problemem i popada w prawdziwą rozpacz, bo jak można wyobrazić sobie życie kobiety pozbawione kosmetyków!!??
Okazuje się, jednak, że w tej sytuacji istnieje wspaniały ratunek, który jak zawsze oferuje nam nasza niezawodna matka natura.
Świat przyrody istniejący wokół nas dostarcza nam wielu wspaniałych i nieocenionych składników, z których możemy samodzielnie wykonać najwyższej klasy kosmetyki. Bez trudu znajdziemy je na łące, lub wyhodujemy na parapetach i w naszych ogródkach. Te składniki to substancja naturalne takie jak na przykład miód, czy mleko, a także rośliny i ich piękne kwiaty.
Rumianek, róża, orchidea, czy bezcenny kwiat pomarańczy, to rośliny które od pradawnych czasów były składnikiem wielu preparatów służących ludziom do pielęgnacji i upiększania skóry.
Najstarsze wykopaliska prowadzone na terenie starożytnego Egiptu potwierdzają istnienie już w tamtych odległych nam czasach kosmetyków, które produkowane były jedynie na bazie składników naturalnych. Zamożne mieszkanki Egiptu doskonale znały już sztukę zdobienia ciała. Stosowały myjące pasty i olejki do kąpieli, a także stosowane po kąpieli odżywcze balsamy. Egipcjanie jako pierwsi rozpoczęli masową produkcje kosmetyków, a ich produkty docierały do każdego zakątka świata. Stosowanie kosmetyków było również niezwykle popularne w starożytnej Grecji i Rzymie. Do dzisiejszych czasów używane są z powodzeniem stosowane w tamtych czasach receptury.
Jednym z najpopularniejszych składników naturalnych kremów i balsamów był i jest do dzisiejszych czasów delikatny, drobny i niepozorny kwiat rumianku. To roślina posiadająca potężną moc leczniczą wykorzystywaną także przy produkcji kosmetyków. Łagodzące i kojące działanie rumianku, a także jego silne właściwości przeciwzapalne to wspaniały sposób na zmęczone i spragnione wytchnienia ciało. Domowej produkcji rumiankowe preparaty to najlepszy sposób na dostarczenie naszej skórze i włosom bezcennych minerałów i mikroelementów niezbędnych do ich prawidłowego funkcjonowania. Garść suszonych kwiatów rumianku zalana wrzącą wodą, to najlepsza odzywka dla naszych włosów. Kilka garści rumianku zalanych olejem sojowym, rzepakowym, lub sojowym, po kilku miesiącach da nam domowej roboty olej rumiankowy, który doskonale zastąpi wszelkie mleczka i śmietanki do ciała, będąc zarazem wspaniałym i kojącym środkiem używanym do masażu.
Kosmetyka naturalna niezwykle chętnie korzysta tez z nieocenionej mocy płatków róży. Tutaj także wiedzie prym olejek różany, który ma bezcenny wpływ na naszą skórę. Jego kojące, odmładzające i wygładzające działanie znane było już w starożytności. To doskonały środek przydatny do kojącej i relaksującej nas kąpieli, a także przy relaksującym masażu. Użycie olejku różanego zapewnia całemu domowi wspaniały i niepowtarzalny aromat, dlatego warto go czasem użyć w terapii nadwyrężonego układu nerwowego i jako doskonałego antydepresyjnego specyfiku. Wykonany domowymi sposobami różany balsam, to niezwykle silnie działający kosmetyk, który doskonale nadaje się do utrzymania dobrego stanu skóry, a także do regeneracji popękanych oraz spierzchłych ust.
Pomarańczowy nagietek który nader często gości w naszych przydomowych ogródkach, w kosmetyce znany jest od tysiącleci. Dojrzałe kwiaty rośliny należy zebrać i ubić w słoiku, następnie słoik Zakręcic i ustawić w mocno nasłonecznionym miejscu. Po kilku dniach zawartość słoika przecedzamy przez gazę i otrzymany w ten sposób nektar nagietkowy przelewamy do buteleczek, które wstawiamy do lodówki. Można również płatki nagietka zalać olejem słonecznikowym lub rzepakowym i w ten sposób otrzymać dobroczynny i bezcenny olejek nagietkowy. Tak pozyskane kosmetyki będą najlepszym, nawilżającym i kojącym środkiem do regeneracji naszej skóry i włosów, a co ważne bardzo skutecznie gojącym skórę oparzoną nadmiernym opalaniem.
Jak widać kwiaty, to rośliny, których wspaniała i dobroczynna moc jest nieoceniona w wielu dziedzinach życia, a ich użycie jako roślin dekoracyjnych, to jedyne jedno z zastosowań.
Zachęcam niezmiernie gorąco do produkcji kosmetyków domowymi sposobami. Tak wykonane specyfiki nigdy nie przyprawią nas o alergię, ani o dokuczliwe swędzenie, czy pieczenie zmęczonej skóry.

Autor: Anna Koman