Czyste powietrze w domu, dzięki roślinom

Jeśli chcesz mieć czyste powietrze w domu, dzięki roślinom, to jest to możliwe. Zieleń w mieszkaniu nie tylko znacząco podnosi walory estetyczne wnętrza i pomaga się odprężyć, ale również wpływa na ilość tlenu w powietrzu, zaś niektóre gatunki kwiatów doniczkowych mają właściwości, pochłaniające szkodliwe zanieczyszczenia. Warto więc otaczać się dużą ilością zielonych roślin.

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o zanieczyszczeniu powietrza. Rozwój przemysłu, spaliny samochodowe czy węglowe piece, sprawiają, że tysiące ludzi codziennie wdycha różne, szkodliwe toksyny, powodujące wiele chorób. Co więcej problem ten nie dotyczy już tylko i wyłącznie dużych miast. Nawet w małych wioskach czasem trudno o przysłowiowe świeże, wiejskie powietrze. Trzeba mieć świadomość, że smog i zanieczyszczenia przenikają do mieszkań, nawet przy zamkniętych oknach. Nie jest łatwo całkowicie uciec od zanieczyszczonego powietrza, jednak warto choć trochę zneutralizować jego skutki i stworzyć we własnym mieszkaniu, jak najlepsze warunki. Pomóc w tym mogą żywe rośliny.

Zielone rośliny poprzez proces fotosyntezy, pochłaniają z powietrza dwutlenek węgla, a wydalają tlen. Udowodniono, że w mieszkaniach, gdzie znajduje się dużo kwiatów doniczkowych, powietrze jest znacznie czystsze, niż tam, gdzie jest ich niewiele lub nie ma wcale. W takim otoczeniu zdecydowanie lepiej się myśli, pracuje czy odpoczywa, a mieszkańcy rzadziej cierpią na bóle głowy, osłabienie czy alergie. Co więcej niektóre rośliny, oprócz wytwarzania tlenu, pochłaniają zanieczyszczenia, a nawet szkodliwe toksyny, jeszcze lepiej dbając o powietrze.

https://www.wyslijkwiaty.com/img/banners/czyste-powietrze.jpg

 

Czyste powietrze w domu, dzięki roślinom – jakie gatunki wybrać?

Bardzo dobrze na jakość powietrza wpływają paprotki. Nie tylko oczyszczają, ale również nawilżają powietrze, co jest szczególnie istotne w okresie zimowym, kiedy używa się centralnego ogrzewania. Do roślin znakomicie pochłaniających toksyny należy też popularna dracena, która jest łatwa do uprawy w warunkach domowych. Najlepiej sprawdzające się odmiany, to dracena obrzeżona, dracena wonna oraz dracena deremeńska. Niezawodne w wyłapywaniu z powietrza niebezpiecznych dla dróg oddechowych formaldehydów, są palmy. Co więcej, wraz ze wzrostem tej rośliny, jej moc oczyszczania powietrza jest coraz większa.

Do najlepszych, naturalnych oczyszczaczy powierza zaliczają się również takie rośliny, jak sansewieria, epipremnum, skrzydłokwiat, zielistka oraz palma areka. Są one naturalnymi filtrami, a równocześnie produkują bardzo duże ilości, tak potrzebnego do dobrego samopoczucia, tlenu. Jeśli w mieszkaniu panuje wilgoć, warto postawić tam adiantum lub aeonium, które działają grzybobójczo. W sąsiedztwie telewizora doskonale sprawdzi się figowiec sprężysty, pochłaniający szkodliwe promieniowanie.

Wybór roślin doniczkowych, które pochłaniają zanieczyszczenia z powietrza, jest tak duży, że każdy znajdzie coś dla siebie. Poza ich oczyszczającą mocą, często są one również łatwe w uprawie i mogą stanowić piękna ozdobę każdego wnętrza.