Co zrobić, by tulipany nie więdły?

Tulipany, to kwiaty, które można kupić w kwiaciarniach, od wczesnej wiosny do późnej jesieni, jednak co zrobić, by tulipany nie więdły? Czy można jakoś przedłużyć ich żywotność, gdy stoją już w wazonie?

Towarzyszą nam prawie przez cały rok, dzięki uprawie szklarniowej. Są niezwykle piękne i kolorowe, dostępne w wielu rodzajach. Tulipany w bukiecie są zachwycającą ozdobą każdego pomieszczenia, jednak ciepło w nim panujące sprawia, że bardzo szybko się rozwijają i więdną. Znamy jednak sposoby, które pomogą opóźnić ten proces i pozwolą się cieszyć ich pięknem jak najdłużej.

Pierwszym i podstawowym działaniem, które sprawi, że zakupione tulipany utrzymają swoją świeżość przez dłuższy czas, jest przycinanie ich łodyg. Warto zrobić to pod strumieniem wody, z pomocą ostrego noża. Nożyczki nie sprawdzą się, ponieważ nie tną a miażdżą łodygę, uszkadzając w niej jednocześnie wiązki przewodzące. Przycinając łodygi należy pamiętać o usunięciu liści, rosnących na wysokości tej ich części, która znajduje się w wazonie, w wodzie. Trzeba to wykonać, by uniknąć procesu gnicia i wytwarzania się bakterii w wodzie, które spowodują przyspieszenie więdnięcia tulipanów. Oczywiście nieodzowne po tych zabiegach jest wsadzenie kwiatów do świeżej wody, która powinna być odstana, letnia i wypełniać wazon do połowy. Tak przygotowany bukiet tulipanów, należy ustawić w miejscu, które nie będzie bezpośrednio oświetlone przez promienie słoneczne. Mając na uwadze to, że wysoka temperatura przyspiesza rozwijanie się tych roślin i oczywiście w następstwie ich więdnięcie, warto unikać również miejsc, które są w pobliżu źródeł ciepła. Idealne zatem będzie chłodne, zacienione. Tulipany „piją” dużo wody i dlatego koniecznie trzeba pamiętać o jej wymianie i uzupełnianiu, przynajmniej raz na dobę. To działanie ma na celu również usunięcie nieświeżej wody z wazonu, w której znajdują się już bakterie. Tulipanom codziennie warto przycinać łodygi o jakieś 3 cm, robiąc to pod kątem 45 stopni, tak by powierzchnia chłonięcia wody przez łodygę była jak największa.

Co robić, by tulipany nie więdły? – proste działania pozwolą dłużej cieszyć się ich pięknem

Wiele gatunków tulipanów znacznie rośnie, stojąc w wazonie. Łodygi, gdy są za długie potrafią się, co prawda finezyjnie wyginać, dodając uroku bukietowi, jednak warto zadbać o to, by całość dłużej cieszyła oczy i skracać regularnie łodygi tulipanów. W sprzedaży, często dostępne są duże bukiety tych kwiatów, po 20 i więcej sztuk. Takich kompozycji nie należy wpychać na siłę do jednego wazonu. Tulipany z powodu kruchości liści i tendencji do rośnięcia, powinny mieć zagwarantowany w wazonie komfortowy luz. Sprawdzone metody na przedłużenie życia kwiatów ciętych, takie jak dodawanie do wody aspiryny, cukru, alkoholu czy monet lub guzików miedzianych, sprawdzą się również i w tym przypadku. Cukier odżywi tulipany, zaś miedź, alkohol i aspiryna, skutecznie zatrzymają rozwój bakterii w wodzie. Pragnąc zagwarantować tulipanom dłuższy żywot, należy również mieć na uwadze to, że choć pięknie komponują się z innymi, wiosennymi kwiatami, takimi jak na przykład żonkile, to niestety nie lubią ich towarzystwa i szybciej przy nich więdną.

Tulipany, te pojedyncze i te w bukietach jedno lub wielokolorowych, strzępiaste czy papuzie, wszystkie cudownie przypominają zawsze o wiośnie i dodają każdemu pomieszczeniu świeżości. Kilka prostych zabiegów sprawi, że będzie to trwało znacznie dłużej.