Amarylis

Hipeastrum, czyli inaczej mówiąc amarylis bardzo często nazywana jest także zwartnicą albo też gwiazdą rycerską. Amarylis to bardzo piękna roślina która cieszy nasze oczy ogromnych rozmiarów kwiatem o bardzo różnorodnych barwach. Cebule amarylisu kupimy bez problemu  w wielu sklepach ogrodniczych. Prawie co roku na rynku pojawia się coraz większy wybór różnorodnych odmian tej rośliny. Amarylis niemalże zaraz po posadzeniu wypuszcza pęd kwiatostanowy. Kiedy za oknem leży jeszcze śnieg i jest zimno, my możemy cieszyć się jego widokiem.
Teraz odpowiedzmy na pytanie co należy zrobić aby amarylis zakwitała w roku następnym.

Amatorska uprawa nie jest trudna, należy przestrzegać jednak kilku zasad w trakcie sadzenia cebul. Doniczka nie powinna być zbyt duża w porównaniu do wielkości sadzonej cebuli. Cebulę sadzimy jedynie do połowy zagłębiając ją w ziemi. Ziemia użyta do uprawy powinna być jak najlepszej jakości. Nie należy oszczędzać przy jej zakupie. Bardzo ważne jest prawidłowe nawożenie, ponieważ amarylis potrzebuje dużo nawozu. W trakcie sadzenia należy wymieszać z podłożem nawóz do roślin kwitnących o przedłużonym działaniu. Jeżeli tak postąpimy nie musimy się martwić o dodatkowe nawożenie a roślina dostaje regularnie dawkę nawozu.

Posadzoną cebulę powinniśmy postawić w miejscu nasłonecznionym. Nie mogą jednak promienie słoneczne działać na nią bezpośrednio. Amarylis należy regularnie i obficie podlewać przez  wiosnę i całe lato. Ważne jest też, aby roślina pod koniec lata wytworzyła co najmniej 5-7 liści. Jeżeli będzie ich mniej  to znaczy, że coś źle zrobiliśmy. Amarylis nie będzie  mógł zbudować dostatecznie dużej cebuli a tylko taka może wytworzyć nowe pędy kwiatowe.Pod koniec koniec sierpnia, początek września przestajemy cebulę podlewać, możemy ten termin opóźnić, jeżeli, ta niedostatecznie urosła. Kiedy przestaniemy amarylis podlewać, musimy  poczekać aż wszystkie liście uschną. Aby to przyspieszyć możemy nieco pomóc roślinie i poodcinać już obumierające liście. Następnie wyjmujemy cebulę z doniczki, bardzo delikatnie czyścimy i przenosimy ją do chłodnego miejsca. W miejscu tym temperatura powinna wynosić około 12 – 15 stopni Celsjusza. Jak upłynie około 4-6 tygodniach sprawdzamy, jak wygląda nasza cebula, jeżeli wszystko przebiegło prawidłowo ze szczytu cebuli powinny wystawać zaczątki pąków kwiatowych. Zaczątki takie mogą się jedna pojawić dopiero po posadzeniu amarylis. Co jest pewne to że po 6 tygodniach cebulę możemy posadzić do świeżej ziemi postępując tak jak przy pierwszym sadzeniu. Możemy dowolnie sterować kwitnieniem naszych piękności. Nasza roślina potrzebuje, aby zakwitnąć  około 6 tygodni,  sadząc więc cebulę w połowie listopada będziemy mieli pięknie kwitnące kwiaty na święta.