Urodziny smutne, urodziny radosne

Urodziny.

Święto, które ze wszystkich świąt i jubileuszy obchodzimy chyba najchętniej i najczęściej. Święto, które potrafi zgromadzić nas przy wspólnym, suto zastawionym stole, we wspólnej zabawie, radości i jedności. Święto które zachwyca i cieszy, święto które jednak wielu z nas przygnębia i smuci.

Mało kto o tym myśli i nikt się nie zastanawia skąd taka szczególna tradycja, bo świętowanie urodzin to rzecz dla nas zupełnie oczywista i zdawać by się mogło że obchodzimy je od zawsze - od kiedy na świecie pojawił się pierwszy człowiek.

Tymczasem urodziny - ich celebracja i świętowanie to zwyczaj nie do końca związany z naszą chrześcijańską tradycją i kulturą, co więcej w czasach wczesnego chrześcijaństwa piętnowany i zakazany, postrzegany jako święto próżności, pychy i miłości własnej.

Wiele tysięcy lat temu, starożytni mieszkańcy Mezopotamii i Egiptu wierzyli, że dzień urodzin sprzyja kontaktom ze światem duchów - tych dobrych, ale też złych i groźnych demonów. Obecność i wsparcie przybyłych w dzień urodzin gości miały uchronić jubilata przed duchami i złymi mocami. Początkowo zwyczaj ten dotyczył jedynie możnowładców i członków rodzin królewskich, z biegiem lat przyjęcia urodzinowe wydawano również dla mężczyzn, ich służby, rodzin i przyjaciół.

Również starożytni Grecy dali początek tradycji świętowania urodzin, obchodząc raz w miesiącu urodziny bogini księżyca Artemis. Do świątyni bogini znoszono okrągłe na kształt księżyca ciasta, które jaśniały blaskiem zdobiących je świec niczym księżyc - tak, jak przyozdobione są współczesne nam torty.

Pierwsze kwiaty na urodziny wręczono w dziewiętnastym wieku. Zgodnie z panującym wtedy wśród zamożnych środowisk i elit zwyczajem, bukiet doręczano najczęściej przez posłańca, zwiastującego późniejszą wizytę.

Jak widać większość zwyczajów i lubianej tak przez nas urodzinowej tradycji sięga kilku tysiącleci.

Dziś podobnie jak kiedyś w tym wyjątkowym i niezwykłym przecież dla każdego z nas dniu, bardzo chętnie urządzamy przyjęcia i przyjmujemy gości, z którymi miło przyjemnie będzie można spędzić ten szczególny czas. Oprócz smacznych ciast i obowiązkowego tego dnia urodzinowego tortu, przyjmujemy drobne upominki i prezenty, oraz wyjątkowo urokliwe i wspaniale pachnące urodzinowe bukiety.

Zdawać by się mogło, że historia zatoczyła koło, bowiem znów wracamy do dawnej tradycji. Obecnie w dniu urodzin najlepszym i najmilszym ze wszystkich prezentem jest budząca wielkie zaskoczenie wizyta kuriera poczty kwiatowej. Urodzinowy bukiet z niewielkim bilecikiem wręczony przez eleganckiego posłańca zrobi wrażenie na każdym jubilacie pozostawiając na długo wspomnienie zaskakującej niespodzianki. Kiedy pojawią się już wszyscy zaproszeni goście, rozpoczyna się przyjęcie, na którym nie brakuje jedzenia, trunków, uśmiechów i radości i bardzo chętnie tego dnia śpiewanych urodzinowych pieśni. Gdy rozbrzmiewa sto lat, zgromadzeni wstają od stołu i unoszą kieliszki, wygłaszając kolejny toast mniej, lub bardziej uroczysty. Słychać gwar rozmów, okrzyki i śmiechy.

Bywa, że zastanawiamy się nad tym, jakie kwiaty na urodziny będą najlepszym wyborem. Szukamy podpowiedzi w Internecie, pytamy o zdanie znajomych, zastanawiamy się, czy wybrać rośliny cięte, czy może lepszym upominkiem będą suszone kompozycje, lub kwiaty doniczkowe. W tym wypadku najlepszą i najważniejszą wyrocznią jest gust solenizanta i jego osobiste upodobania. Jeśli nie znamy ich najlepiej warto podpytać najbliższych mu osób, a jeśli to nie jest możliwe, poprosić o radę doświadczonego florystę, lub doradcę Poczty Kwiatowej INC u którego bukiet zamierzamy zamówić.

Najważniejszy jest jednak zakup świeżych i zdrowych roślin - takich, które nie zwiędną natychmiast po zakończeniu urodzinowej imprezy. Równie istotne jest to, aby ułożyć z nich elegancką i atrakcyjną kompozycję. Warto więc korzystać z oferty dobrych i sprawdzonych kwiaciarni, jak również z oferty kwiaciarni internetowych, które dadzą nam gwarancję profesjonalnych usług.

Życie płynie. Lata biegną zbyt szybko i wielu pośród nas ludzi, których czas zmierza do końca. Jak tu zaśpiewać sto lat, kiedy tylko lat kilka lat zostało do setki, jak życzyć zdrowia osobie pogrążonej w chorobie?

W tak niezwykłych i często trudnych dla wszystkich okolicznościach, wystarczy sama obecność i bliskość - najprostsze z prostych życzenia i kwiaty. Bukiet kwiatów na urodziny - najpiękniejszy i uniwersalny prezent. Dar płynący prosto z kochającego serca, który rozświetli twarz zasępioną i sprawi, że choć na chwilkę można zapomnieć o bólu.

Urodziny to piękne i zupełnie wyjątkowe święto, które zdarza się każdemu z tylko jeden raz w roku. Warto więc zadbać o to, aby czas ten zapamiętać jak najdłużej. Aby przyjemne, pozytywne wspomnienia urodzinowych chwil i zabawy, przysłoniły choć na chwilkę rozmyślania i emocje które z dniem urodzin nierozerwalnie idą w parze. Rozmyślania o przemijaniu, schyłku życia i z każdym rokiem będącym coraz bliżej nas schyłku życia i starości.