Tulipany

Tulipany jednoznacznie kojarzą się z wiosną. Ich różne barwy, budowa kwiatostanów cieszą oczy, podbijają serca obdarowywanych nimi kobiet z okazji imienin, urodzin, Dnia Matki, jak również bez okazyjnie. Co tak naprawdę o nich wiemy?
W ramach wstępu, należałoby przytoczyć historię związaną z nazwą tych kwiatów. Pochodzi ona od perskiego słowa dolbend, co oznaczało specjalny materiał, z którego upina się turban w taki kształt, że przypomina on właśnie opisywany kwiat. Warto zauważyć, że na świecie istnieje ponad 100 jego gatunków, odmiany zaś liczone są w tysiącach. Tulipany występują w Europie, zwłaszcza południowej, północnej Afryce oraz w Azji, od Turcji aż po Chiny i Japonię.

Tulipany – opis i uprawa
Tulipany to wieloletnie rośliny cebulowe, kojarzące się głównie z wiosną. Podział na liczne grupy pozwala sprawdzić, w którym momencie jakie zakwitają. Pierwsze ukazują się botaniczne, potem po kolei następne, między innymi z grupy Darwina i lilio kształtne, a pod koniec maja te z grupy Virdoflora, dzięki czemu kwiatami można cieszyć się przez niemal całą wiosnę. Ze względu na odmiany są różnej wielkości i różnych kolorów. Zdarzają się nawet takie, których łodygi osiągają wysokość 70-80 centymetrów, a kwiaty wyglądają przy tym jeszcze piękniej.

To rośliny, które uwielbiają promienie słoneczne, co chętnie pokazują otwierając się w szczególnie słoneczne dni, a chowając, kiedy trafią się bardziej pochmurne dni. Najodpowiedniejszym odczynem gleby, na którym najlepiej rosną, jest obojętny, podłoże piaszczyste lub piaszczysto-gliniane. Najlepszym okresem sadzenia cebulek jest jesień, a zwłaszcza późny wrzesień, w którym jeszcze my sami czujemy ostatnie tak mocne promienie słońca. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, co z pewnością ucieszy spóźnialskich, aby cebulki sadzić i w grudniu, pod warunkiem, że ziemia nie jest bardzo zmarznięta. Przed zimą bardzo ważne jest zadbanie o cebulki. Włożenie ich głębiej w ziemię i przykrycie zapobiegnie zmarznięciu.

Tulipany – choroby i pielęgnacja roślin
Wśród najczęściej występujących chorób u tulipanów, jest szara pleśń tulipanowa, która objawia się szarym nalotem na płatkach kwiatów. Dość szybko się rozprzestrzenia i może zarazić również inne kwiaty, dlatego zaleca się zniszczenie tych chorych. Aby zapobiegać powstawaniu, najlepiej stosować środki przeciwgrzybiczne dla roślin. Wśród chorób, które dotyczą tylko cebulek tulipanów, wymienić należy fuzariozę i penicyliozę – aby im zapobiec poleca się odpowiednie przechowywanie i zabezpieczanie cebulek.

Do najgroźniejszych chorób wirusowych tulipanów, należy pstrość tulipana. Można ją rozpoznać po srebrzystych i szarawych plamach na liściach kwiatów – dość często jest rozprowadzana przez mszyce. Do deformacji roślin prowadzi natomiast nekroza tulipana, która objawia się plamkami najpierw na liściach, a potem na innych częściach kwiatów.

Odpowiednia pielęgnacja roślin po przekwitnięciu w dużej mierze zapobiega ich powstawaniu. Należy zadbać o właściwie nawadnianie rośliny do momentu aż kwiaty nie opadną, a liście zaczną wysychać. Zaleca się również przechowanie cebulek w pomieszczeniu, aniżeli w ziemi. Wtedy będą one „mocniejsze”, a co za tym idzie bardziej bujne, kolejnej wiosny. Powinni się je oczywiście zasiać, w okolicach zbliżającej się jesieni.

Tulipany to kwiaty, które cieszą się niesłabnącą popularnością. Kojarzą się z wiosną, a te czerwone z uprawami w Holandii. Uwielbienie do tych kwiatów sprawiło, że kolejne odmiany otrzymują imiona znanych osób. I tak, hodowcy mianowali swoje kwiaty Jurij Gagarin, Antonio Vivaldi, Elvis Presley, czy też…Ronaldo!