Symbolika kwiatów - jak nie popełnić gafy w Walentynki?

Jednym z najpiękniejszych gestów z okazji Walentynek jest podarowanie ukochanej osobie kwiatów. W tym szczególnym dniu obowiązują nas pewne zasady w ich doborze. Główną rolę w Dniu Zakochanych, gra przecież czerwień – kolor miłości.

Kwiaty stanowią najpiękniejszy dowód naszych uczuć. W Dniu Świętego Walentego ich cena i wartość emocjonalna rośnie wielokrotnie. Miliony osób na całym świecie kupują piękną wiązankę lub decydują się na pojedynczy, symboliczny kwiat. Ważny jest dobór jego odpowiedniego koloru i rodzaju, tak, aby nie popełnić walentynkowego faux paus, które może zostać zauważane przez obdarowaną osobę. W przypadku wyboru pojedynczego kwiatu, warto zdecydować się na roślinę piękną i świeżą. Pamiętajmy, iż w ten wyjątkowy dzień nawet jeden kwiatek ma szczególne znaczenie i cała uwaga skupiona jest właśnie na nim, dlatego też, powinien prezentować się nietuzinkowo. Oczywiście nigdy nie braknie osób, które dosłownie obsypują kwiatami swoich ukochanych, kupując w Walentynki całe kwiatowe naręcza, ale to już kwestia zasobności portfeli i temperatury uczuć.

Co do rodzaju kwiatów, wręczanych bliskiej sercu osobie z okazji Dnia Zakochanych, to w tej kwestii niepodzielnie króluje oczywiście czerwona róża. Kolor płatków ma tutaj niebagatelne znaczenie, ponieważ czerwień lub karmin symbolizują miłość i namiętność. Róża od wieków jest synonimem gorących uczuć. W starożytnej Grecji oraz Rzymie róże były atrybutami bogini Afrodyty i Wenus, patronek miłości i piękna. Czerwień podkreśla intensywność uczuć, jak również jest wyjątkowo energetycznym, pełnym żaru emocji kolorem. Karminowe róże, to od stuleci bezsłowny dowód uwielbienia. Piękno czerwonej róży, która jest najczęściej wybieranym kwiatem z okazji Dnia Zakochanych, nie wymaga stosowania żadnych, dodatkowych ozdób. Osoba, pragnąca podarować swojej drugiej połowie ten wyjątkowy kwiat, może dołączyć do takiej róży, co najwyżej bilecik z miłosnym wyznaniem lub osobistą dedykacją.

Wybór innego zabarwienia płatków róży – np. białego czy żółtego, nie będzie odpowiedni na tego typu okazję, jak Walentynki. Białe róże są zarezerwowane na uroczystości zaślubin. Biel jest oznaka niewinności, skromności, a w niektórych kulturach również dziewictwa. Ale to również kolor żałobnego kwiatu. Róże w kolorze żółtym lub pomarańczowym oznaczają energię, entuzjazm, ale także symbolizują zazdrość.

Innymi gatunkami kwiatów, które równie doskonale wpisują się w symbolikę Dnia Zakochanych są czerwone tulipany, goździki, anturium oraz gerbery. Miłosne bukiety, w których na pierwszym planie zaakcentowana jest czerwień, można połączyć z zielonymi dodatkami roślinnymi, jak również ozdobić gipsówką i walentynkowymi dodatkami florystycznymi. Na szczególną uwagę zasługuje czerwone anturium, które wspaniale prezentuje się w otoczeniu santini. Bukiet czerwonych tulipanów również sprawdzi się, jako walentynkowa wiązanka.

Czerwone goździki, gerbery czy pąsowe róże wspaniale będą prezentować się, zapakowane w ozdobne pudełko z kokardą lub innymi akcentami, nawiązującymi do Dnia Zakochanych. Popularne są również eleganckie kosze z kwiatami. Obdarowana osoba będzie z pewnością zachwycona takim podarunkiem, tym bardziej, że będzie mogła się nim cieszyć przez znacznie dłuższy czas, ponieważ tego rodzaju kompozycje posiadają rośliny, umiejscowione w specjalnych gąbkach, nasączonych wodą. Kwiaty, ofiarowane w koszu stanowić będą nie tylko odświętny akcent roślinny tego dnia, ale również jednocześnie piękny podarunek.

Z racji panujących w lutym ujemnych temperatur, pojedyncze kwiaty, jak i wiązanki należy odpowiednio zabezpieczyć przed zimnem. Najlepszą i sprawdzoną metodą jest owinięcie roślin w delikatny, woskowany papier, złożony podwójnie i spięty u góry zszywkami, tak, by powiew zimnego powietrza nie dostał się do środka. Kwiaty oczywiście powinny być wręczane już bez zabezpieczenia cieplnego, ale za to z bardzo gorącymi wyznaniami miłości.

 

Walentynki, to magiczny czas, w którym możemy wyznawać bliskiej sercu osobie, swoje uczucia, jak również docenić jej obecność. Idealnym pomysłem na prezent są kwiaty w pięknym, czerwonym kolorze. Wybór rodzaju zależy od indywidulanych upodobań danej osoby.Autor: Agata Mościcka