Symbolika imion - Kwiaty

Posiadanie imienia, to rzecz dla nas na tyle naturalna i oczywista, że mało kto zastanawia się nad jego wymową, czy znaczeniem. Tymczasem każde z posiadanych przez nas imion ma swoje pochodzenie, oraz historię, która jest z nim nierozerwalnie związana.
Mało kto wie o tym, że na początku było imię i to jedynie imieniem nazywano ludzi. Do XII wieku nikt nie znał pojęcia nazwiska, które dziś jest nierozerwalnie z imieniem związane. Początkowo imiona, będące najczęściej odzwierciedleniem ludzkich cech zewnętrznych i charakterów, odchodziły w zapomnienie wraz z tymi, którzy je nosili, imiona były też wyrazem woli rodziców związanej z przyszłością potomka, będąc samospełniającymi się przepowiedniami.
Współcześnie funkcjonujące w naszej kulturze imiona mają pochodzenie prasłowiańskie, słowiańskie i co oczywiste najbliższe nam – chrześcijańskie. Każde z nich, to osobna historia i głębokie symboliczne znaczenie. Da się w ich znaczeniu dostrzec cechy ludzkie i życzenia, a także nawiązanie do nazw popularnych roślin, oraz kwiatów.

Róża- to jedno z popularniejszych w czasach minionych kobiecych imion, którego symbolika nawiązuje do niezwykle pięknego, choć kolczastego kwiatu. Ta spolszczona forma występującego często w krajach śródziemnomorskich łacińskiego imienia Rose, w naszym kraju odnotowana została po raz pierwszy w 1410 roku.
Istnieje wiele powiązań między kwiatem róży i jego naturą, a osobowością osób, które noszą to magiczne imię.
Życie róży kojarzy się z bytem twardym, w którym nie zabraknie trudów, oraz przeciwności losu, kojarzone jest z rywalizacją, która na stałe przeplata się z jej istnieniem. Ciernie róży posiadają symbolikę cierpienia i męczeństwa, dlatego Róże, to kobiety emocjonalne, pełne pasji, namiętności, oraz niepokoju; cech, które mogą zdominować całe ich życie.
Czerwono purpurowa barwa płatków róż, to kolor cesarskich płaszczy. Róże bardzo dobrze czują się przy sterach władzy, oraz wtedy, gdy są w posiadaniu sporych sum pieniędzy. To nieprawdopodobnie żywiołowe osoby, które nade wszystko cenią sobie ryzyko, stawiając często wszystko na jedną kartę. Cechują je duża ambicja i zdecydowanie. Życiowe motto Róży brzmi „wszystko, albo nic”.
Popularność imienia Róża w Polsce z roku na rok spada. W roku 2001 imię Róża nosiło 24 tys. Polek. Obecnie tego imienia używa już jedynie 18 tys. polskich kobiet.

Znane kobiety o imieniu Róża
Róża Luksemburg(1871-1919), działaczka polskiego i niemieckiego ruchu robotniczego, współzałożycielka Komunistycznej Partii Niemiec.

Święta Róża z Limy (1586-1617) – peruwiańska ascetka i dziewica; pierwsza święta w kościele katolickim wywodząca się z Ameryki. Patronka ogrodników i kwiaciarzy, a także Ameryki Południowej, oraz Peru i Limy. Przywoływana jest w wypadku wysypki, urazów, porodów i kłótni rodzinnych.

Imieniny Róży
6 marca, 7 maja, 9 lipca, 23 sierpnia, 13 grudnia Najpopularniejsze imieniny róży obchodzone są 23 sierpnia.

Kalina
Pochodzenie imienia Kalina, dla zgłębiających je badaczy, to wielka, nierozwiązana jeszcze zagadka. Przypuszcza się, że wywodzi się ono z Polski, lub Rosji, nawiązując swoją nazwą do pięknie kwitnącego i owocującego krzewu, inna teoria głosi, że może ono również pochodzić od greckiego kallimos (piekna), lub kalinos (drewniany). Niezmiernie ciekawym faktem jest, że imię to nie jest znane nigdzie, poza naszym krajem, a w Polsce odnotowano je dopiero w XV wieku.
Symbolika imienia Kalina kojarzona jest powszechnie z przyrodą, ziemią, dostatkiem i dobrobytem, a także z życiem rodzinnym i utożsamianą z zapuszczaniem korzeni stabilizacją. Kaliny, to kobiety w swej naturze konserwatywne i stałe, ceniące to, co niezmienne, oraz komfort, wygodę i dostatek. To niewiasty prostolinijne i rzetelne, które cechuje szczególne umiłowanie do sztuki, ozdób i piękna. Niezwykle bliska jest im tradycyjna rola i znaczenie kobiet w rodzinie. Niezmiernie istotna cechą Kalin, jest ich odwaga i dociekliwość, oraz zainteresowanie otaczającym je światem, która pozwala kobietom o tym imieniu na ciągłe wzrastanie i rozwój.
Imię Kalina nie ma w naszym kraju zbyt wielkiej popularności. Obecnie używane jest przez 4 tys. polek

Znane kobiety o imieniu Kalina
Kalina Jędrusik(1931-1991) – wybitna polska aktorka i piosenkarka, żona Stanisława Dygata, znana z wielu ról teatralnych i filmowych. Występowała na deskach teatrów warszawskich – Narodowego, Komedii, Rozmaitości, Współczesnego, oraz Polskiego. Olbrzymią popularność zyskała także dzięki swoim występom w Kabarecie Starszych Panów. Jej dorobek, to również kilkadziesiąt niezapomnianych ról kinowych.

Kalina Wojciechowska – polska tłumaczka języka angielskiego i hiszpańskiego.

Imieniny
Imieniny Kaliny obchodzone są 11-go lipca

Kwiaty, to rośliny kojarzące się powszechnie z pięknem, przypisywanym również istnieniu kobiet. Nikogo dziś nie dziwi więc imię żeńskie, którego symboliką są kwiaty. Inaczej bywa, gdy to mężczyzna nazwany jest imieniem, kojarzonym wyraźnie z kwiatami. O tym, w drugiej części artykułu.

Autor: Anna Koman