Symbolika imion - Kwiaty. Część 2

Hiacynt - to niezbyt popularne w Polsce imię męskie, wywodzące się z Grecji. Pochodzenie imienia związane jest z pewnością z mityczną postacią pięknego młodzieńca - Hyakinthosa, ulubieńca i kochanka boga Apollina. Z jego krwi wyrosły piękne kwiaty, nazwane hiacyntami, a ciało zmarłego Apollo zabrał na Olimp.
Hiacynt to marzyciel. Żyje z głową w chmurach, bez reszty poświęcając swój czas poezji i sztuce, nierzadko sam też bywa artystą. To szlachetna i wrażliwa osoba, niebywale czuła na ludzką krzywdę i niedolę. Łatwo go skrzywdzić i oszukać, gdyż Hiacynt wierzy w szczere intencje ludzi, dostrzegając w nich jedynie to, co dobre. Chętnie pomaga innym, nie oczekując zapłaty, nie przykłada wagi do pieniędzy, koncentrując się na ludzkim wnętrzu i duchowości. Hiacynt, to mężczyzna, cechujący się wysoką kulturą osobistą, szczególnie w stosunku do kobiet. Wykazuje wielką dbałość o wygląd zewnętrzny i swój wizerunek.
Polskim odpowiednikiem imienia Hiacynt jest Jacenty i Jacek. Obecnie w naszym kraju imię Hiacynt nosi zaledwie 16 mężczyzn.

Znane osoby o imieniu Hiacynt
Św. Hiacynt (I - II w.) – męczennik z chrześcijański z Cezarei Kapadockiej
Hiacynt Przetocki (1599 -1655 r.) – jezuita, kaznodzieja, poeta polskiego baroku, tworzący pod kryptonimem P.H.P.W., herbu Nałęcz. Autor dialogów Uciechy lepsze i pożyteczniejsze.

Imieniny
Imieniny Hiacynta obchodzone są raz w roku - 16 marca

Narcyz - to imię o pochodzenia greckiego, wywodzi się od słowa nárkissos - które znaczy tyle, co odurzający i znieczulający, związane jest także z nazwą narcyza - pięknego i powszechnie występującego w naszym kraju wiosennego kwiatu.
W mitologii greckiej, Narcyz był młodzieńcem, który zakochał się w swoim obliczu, odbitym w wodzie i zmarł, nie mogąc oderwać oczu od własnego wizerunku. Po śmierci został zamieniony w kwiat, nazwany jego imieniem.
Imię Narcyz w Polsce odnotowano stosunkowo wcześnie, bo już w 1495 roku, jako imię kanonika Katedry Krakowskiej.
Narcyz, to realista, będący zarazem niepoprawnym romantykiem. Mężczyźni o tym imieniu, to osoby pewne siebie i zdecydowane, cenią swoją wartość, oraz godność osobistą. Mimo to nie jest im obojętne jak są postrzegani przez innych, są niebywale wrażliwi na ludzkie opinie, często poddają się też woli otoczenia. Potrzebują adoracji, oraz aprobaty środowiska.
Popularność imienia Narcyz w Polsce z roku na rok spada. Obecnie w naszym kraju używa go jedynie 700 mężczyzn.

Znane osoby o imieniu Narcyz
Narcyz Jankowski (1827 – 1910) – polski spiskowiec i rewolucjonista, organizator niepodległościowych kółek konspiracyjnych młodzieży warszawskiej
Narcyz Celiński herbu Zaremba (1817 – 1866) – uczestnik powstania Wielkopolskiego i Styczniowego, zesłaniec syberyjski, przywódca Powstania Zabajkalskiego, dowódca Syberyjskiego Legionu Wolnych Polaków.

Imieniny Narcyza
12 czerwca, 17 września, 18 marca, 2 stycznia, 29 października, 31 października

Liliana - to jedno z piękniejszych polskich imion żeńskich, którego brzmienie przywodzi jednoznaczne skojarzenie z równie pięknym i niezmiernie popularnym w kwiatem.
To imię pochodzenia łacińskiego, bardzo popularne w krajach anglosaskich, które wywodzi się od słowa lilum, czyli lilia. Kwiat lili w starożytnym Rzymie uważany był za symbol nadziei, urodzaju, oraz piękna, w chrześcijaństwie lilia to kwiat Maryjny, któremu przypisywana jest symbolika związana z dziewiczością, czystością i zmartwychwstaniem.
Liliana, jest kobietą ambitną i zdecydowaną, która zdąża do swego celu nie rzadko po przysłowiowych „trupach”. Posiada wybitne właściwości przywódcze.
Cechy przypisane do tego imienia, to duży spryt i brak skrupułów, dlatego Liliana, to nierzadko kombinatorka, która nie wacha się korzystać ze swojego sprytu i licznych podstępów na drodze do realizacji planów. Piękno i harmonia, to wartości szczególnie bliskie Lilianom, osobom o szczególnej wrażliwości, choć w kwestii uczuć niezmiernie chłodnym i powściągliwym. To osoby stanowcze, rozsądne i delikatne, szukające w życiu spokoju i równowagi.
Popularność imienia Liliana w Polsce nie zmienia się zbytnio na przestrzeni lat. Obecnie to piękne i tajemnicze imię nosi w naszym kraju 8 tys. kobiet.

Znane osoby o imieniu Liliana
Liliana Komorowska – urodzona w 1956 roku polska aktorka. Grała m.in. w Karierze Nikodema Dyzmy, Austerii - Jerzego Kawalerowicza, oraz w Białym tangu. Jej reżyserski debiut Piękne i Bestia, to dokument poświęcony rakowi piersi.
Liliana Fabisińska – urodzona w 1971 roku polska pisarka i dziennikarka, autorka sztuk teatralnych, oraz książek dla dzieci i młodzieży.

Imieniny Lilianny obchodzimy 4 września i 14 lutego

Imię określa charakter, oraz powołanie człowieka, stanowiąc o jego odrębności, indywidualizmie, a także charakterze. Wybór imienia nie powinien być przypadkowy.
Odpowiednio dobrane jest przesłaniem, które może pomóc człowiekowi przejść przez trudy niełatwego przecież życia.
Warto wykazać się rozsądkiem i rozwagą tak, aby nowo narodzonej wyjątkowej istocie nadać równie wyjątkowe imię, które pozostanie z naszym dzieckiem na całe jego życie.

Autor: Anna Koman