Słonecznik

Słoneczniki to kwiaty utożsamiane ze słońcem. Od świtu, aż po zmierzch wędrują za jego ciepłym i życiodajnym blaskiem. Po nastaniu nocy odwracają się na wschód, by o poranku znów rozpocząć wędrówkę.
Już starożytni Inkowie i Aztekowie docenili piękno i niebywały wdzięk słoneczników, dostrzegając w nich nadprzyrodzoną siłę. Kapłanki Azteków wiły z nich wianki, którymi były ozdabiane, a ich szamani wierzyli, że słonecznik zapewnia długowieczność siłę i zdrowie. Słonecznik uprawiano przez stulecia w Chinach i Grecji, gdzie poświęcono go Bogu Słońca. Również w kulturze Majów uważano słonecznik za kwiat o niezwykłej mocy, przypisując mu magiczne cechy płodności i świętości. W północnym Meksyku słoneczniki hodowano już dwa tysiące lat p.n.e.
Pierwszym europejczykiem, który ujrzał słonecznik i sprowadził go na stary kontynent, był hiszpański konkwistador Francisco Pizarro.
Początkowo słonecznik traktowany był w Europie jako typowy kwiat ozdobny. Stanowiąc niezwykle popularną dekorację ogrodów dworskich i pałacowych, nieco później zadomowił się w wiejskich obejściach, wiele lat później nauczono się wyskubywać jego nasiona.
W 1840 roku rosyjski rolnik Bokarew jako pierwszy w Europie wytłoczył olej słonecznikowy.

Współcześnie słonecznik doceniany jest przede wszystkim ze względu na wysoką wartość odżywczą, jednak w ciągu ostatniej dekady zyskał również na znaczeniu, jako roślina dekoracyjna i ozdobna. Słoneczniki na dobre zagościły już w naszych kwiaciarniach stając się efektownym elementem najelegantszych i najbardziej wyszukanych bukietów. Ze względu na swoją niebywałą urodę wspaniale nadają się do wszelkich kompozycji owocowo – kwiatowych. Wspaniale prezentują się z pędami jabłek, chmielu, czy owocującej róży.
Z roku na rok słonecznik jest coraz bardziej ceniony na naszych rabatach, a jego obecność odmienia oblicze niejednego ogrodu przywodząc na myśl sielankowe, wiejskie klimaty.
Słonecznik sprawdza się też doskonale jako sezonowa roślina doniczkowa, odmieniając oblicze naszych balkonów i tarasów.
Większość współczesnych odmian słonecznika przeznaczana jest na kwiaty cięte. Rozwijające się prężnie branże ogrodnicza i bukieciarska wciąż potrzebują nowych wersji tych roślin i to właśnie na ich potrzeby polepszane są wartości użytkowe, oraz tworzone są coraz ciekawsze okazy, różniące się barwami i wzrostem.
O wielkiej popularności słonecznika, może świadczyć jego sprzedaż na światowych i krajowych giełdach oraz wysokie 17- miejsce na liście najlepiej sprzedawanych kwiatów. W 1998 roku na giełdach Holenderskich słoneczniki sprzedano w zawrotnej liczbie 68 milionów sztuk!
Słonecznik, to kwiat którego bukiety pasują wspaniale na każdą okazję. Bez względu na porę roku słonecznikowy bukiet potrafi wspaniale rozświetlić każde wnętrze nadając mu niecodziennego blasku. Słonecznikowe bukiety są wspaniałym prezentem, który pomoże uczcić Dzień Babci, czy okazać swoją wdzięczność i miłość w Dniu Matki. Wiązanki słoneczników coraz częściej wręczane są solenizantom w dniu urodzin i imienin. Jesienne słoneczniki to także doskonały element wiązanki wręczanej w Dniu Nauczyciela.

Jaskrawo żółte kwiaty słonecznika, dumnie kołyszące się na wysokich łodygach, od zawsze były przedmiotem natchnienia wszelkiego rodzaju artystów. Słoneczniki van Gocha. To seria 11-stu obrazów poświęconych tym kwiatom. To jedne z bardziej znanych i rozpoznawalnych dzieł w historii światowego malarstwa. Powstanie obrazów wiązało się z panującą w czasach malarza wielką modą na te kwiaty i ich ogromną popularnością. W XIX wieku słoneczniki używane powszechnie w celach dekoracyjnych uważane były za symbol radości życia, oraz idealizmu.

Również słonecznik hodowlany potrafi zachwycać swoją formą.
Rozciągające się po horyzont, pachnące pola słoneczników, to bodaj najpiękniejszy widok jakiego możemy doświadczyć, gdy trwa pełnia lata. Kwitnące pola słoneczników do istny raj dla owadów i bogate źródło tak cennego dla pszczół nektaru i pyłku.
Nasiona słonecznika, to niezwykle bogate źródło białka, oraz witamin E, A, B i D, to również najbogatsze, występujące w naturze, źródło witaminy B6. Słonecznik zawiera też w swoim składzie bezcenne dla człowieka pierwiastki, takie jak potas, żelazo, wapń i cynk.
Z kwiatów słonecznika po dziś dzień wytwarza się leki przeciwmalaryczne i przeciwgorączkowe, produkowana maść słonecznikowa, to bezcenna substancja do gojenia ran i krwawych wybroczyn. Z dojrzałych nasion słonecznika wyciskany jest olej, uważany przez koneserów, za najlepszy w swoim gatunku, a to, co pozostaje po jego wytłoczeniu uznawane jest za doskonałą paszę dla zwierząt. Z łodyg słonecznika pozyskuje się też celulozę, która jest niezbędna w produkcji nawozu potasowego.
W przeszłości słonecznik wykorzystywano powszechnie w Europie do produkcji kaszy i kawy, słonecznik wykorzystywany był też do produkcji w przemyśle włókienniczym, oraz do wyrabiania farb.

Słonecznik, to wspaniała i wyjątkowa roślina, która jak najczęściej powinna gościć w każdym domu. W chłodnym miejscu, w niewielkiej ilości wody powinien pozostać w naszych wnętrzach nawet przez tydzień.

Autor: Anna Koman