Róża

Róża – kwiat będący inspiracją do powstawania wielkich dzieł literackich, filmowych, muzycznych. Kwiat, który jednocześnie stanowi popularne, zwłaszcza w dawnych czasach imię kobiece. Róża – kwiat piękny. Co o nim tak naprawdę wiemy?

Podaje się, że istnieje nawet około 200 gatunków róży występujących na północ od równika. To krzew, który dotarł do Europy z Azji Środkowej, jeszcze w czasach starożytnych i od tej pory stał się tym najbardziej ulubionym. Jego aromatyczne, wielobarwne płatki były i są ozdobą ogrodów, zagajników i rabatek. Wśród gatunków możemy wyróżnić te, których wysokość nie przekracza 15 centymetrów, jak również prawdziwe „kolosy”, który wysokość dochodzi nawet do 10 metrów – mowa tutaj o różach pnących się. Wśród innych grup tego kwiatu, wyróżnić możemy róże miniaturowe, wysokopienne, wielokwiatowe, rabatowe, krzaczaste, parkowe i dzikie. Każde wymagają trochę innej pielęgnacji, jednak istnieje kilka zasad, które w tej kwestii pozwalają na znalezienie wspólnego mianownika.

Róże – uprawa i pielęgnacja
Są jednak elementy, które poróżniają poszczególne grupy. Na przykład róże miniaturowe są bardzo wrażliwe na działanie zimna, zwłaszcza siarczystych mrozów, róże wielokwiatowe trzeba często przycinać i poświęcać im przez to sporo uwagi, z rabatowymi jest trochę łatwiej. Zdecydowanie najłatwiejsze w utrzymaniu są róże dzikie i parkowe – tutaj również wymagana jest wprawa ogrodnika, ale nie tak duża, jak w przypadku wcześniej wymienionych kwiatów.

Przed zimą niesamowicie istotne jest odpowiednie zabezpieczenie róż przed zmarznięciem. W tym celu należy usypać kopczyk z suchej ziemi, najlepiej wysoki na co najmniej 20 centymetrów. Jednak zima to nie jedyny czas, kiedy szczególnie trzeba zatroszczyć się o te kwiaty. Wiosna, która przyjdzie lada moment to czas przycinania. Po zimie należy usunąć kopczyki ziemi i przyciąć te pędy roślin, które uległy zniszczeniu czy to przez choroby, czy też przez działanie mrozu. Dopiero w kwietniu jednak, kiedy mrozy już na dobre sobie pójdą, a pędy nie zdążą jeszcze wypuścić, rozpocznie się prawdziwe przycinanie. Dzięki tym zabiegom mamy wpływ na ilość i bujność kwiatów oraz czas, kiedy te zaczną kwitnąć. Przycinanie pędów kwiatów wymaga pewnej wprawy, może więc lepiej za pierwszym razem poprosić o pomoc bardziej doświadczonego ogrodnika, który pokaże w jaki sposób należy się za to zabrać.

Róże – choroby i szkodniki
Niestety róże, jak i inne rośliny od czasu do czasu dopadają choroby. Zaatakowana roślina gorzej rośnie, zdarza się, że jej liście żółkną, a na łodygach pojawia się nalot. U tych rośli najczęstszą chorobą jest czarna plamistość liści, która prowadzi do zmiany ich koloru poprzez ciemne plamy, a następnie do odpadania. Swoje żniwa zbiera przede wszystkim na początku lata, po obfitych opadach deszczu. Rdza róży powoduje z kolei powstawanie żółtych, rdzawych plamek na zewnętrznej stronie liści. Przez nią kwiat zdecydowanie słabnie, liście z kolei porażone przez grzyby lubią odpadać. U róż często występuje również zamieranie pędów – należy pamiętać, że przyczyną tej choroby może być zbyt częste przycinanie rośliny. Jak sobie radzić z chorobami? Przede wszystkim trzeba umieć je zdiagnozować, w bardzo wielu przypadkach wystarczą opryski stosownymi środkami.

Róże cieszą się dużą popularnością – często można spotkać ogrody różane, które zakładano już w średniowieczu. Współczesne rosaria między innymi w Wilanowie w Warszawie, w ogrodach botanicznych, jak również na prywatnych posesjach. Róża czerwona – kwiat miłości jest też najbardziej popularnym kwiatem wśród klientów kwiaciarni.