Przebiśniegi - symbol wiosny

Przebiśniegi są jednymi z kwiatów, które przyciągają uwagę wszystkich ludzi. Dzieje się tak co roku, dlatego, że to one właśnie, jako pierwsze pojawiają się w ogródkach u schyłku zimy.

Śnieżyczka pochodzi z lasów południowej i środkowej Europy. Chociaż nie wiadomo, kiedy trafiła do ogrodów jako roślina ozdobna, pierwsze wzmianki o niej można znaleźć już w XIV-XV wieku. Od tej pory przebiśniegi stały się rośliną ozdobną i symbolem przedwiośnia.

Te małe, białe dzwoneczki szybko zyskały na popularności i wkrótce można było spotkać je kwitnące pod koniec zimy, we wszystkich, europejskich, przydomowych ogródkach.

Przebiśniegi były przez wieki uznawane za symbol czystości i światła. Celebrowano z ich udziałem, w dniu 2 lutego – Dzień Wspólnoty Świętej - święto chrześcijańskie, które upamiętnia rytualne oczyszczenie Maryi, czterdzieści dni po narodzinach Jezusa. To również kwiat, który związany jest ze starożytnym świętem środka zimy, obchodzonym w połowie czasu między najkrótszym dniem i równonocą wiosenną.

Dzikie przebiśniegi są rozsiewane w dosyć specyficzny sposób. Każde ziarenko śnieżyczki zawiera olej bogaty w białko i składnik zwany elajosomem, bogaty w lipidy i węglowodany. Kiedy strąki nasion otwierają się, substancja ta przyciąga swą wonią mrówki, które zabierają je do swoich gniazd jako pokarm dla rozwijających się larw. Same nasiona pozostają nietknięte. Dzięki mrówkom są rozproszone w nowych miejscach i w ten sposób wygodnie sadzone pod ziemią.

Przebiśniegi można siać w ogródkach przydomowych. W Polsce roślina ta występuje w nielicznych, dzikich skupiskach. Częściej jest jednak celowo uprawiana. To bylina kwitnąca w naszym klimacie od lutego do kwietnia. Ponieważ rośnie w zasadzie zimą, gdy mało jest jeszcze słońca a temperatury niskie, jej kwiaty wykonują ruchy termo – i fotonastyczne, czyli listki i płatki stulają się na noc, gdy jest zimno lub pada śnieg. W ten sposób kwiat chroni swój słupek i pręciki. Ponieważ są to rośliny miododajne, zapylane są przez pszczoły i inne owady. Stanowią dla nich doskonałe źródło pokarmu na przedwiośniu, gdy jeszcze nic nie kwitnie. Rozwój nowej rośliny w ziemi, w postaci cebulki, następuje na początku września i nowy pęd pozostaje tam przez całą zimę, dzięki czemu jest tak wcześnie gotowy do zakwitnięcia. Te kwiatowe supergwiazdy są dobrze przystosowane do życia na mrozie. Ich liście mają specjalnie utwardzone końcówki, które pomagają im przebić się przez zamarzniętą glebę, a ich sok zawiera składnik zapobiegający zamarzaniu.

Przebiśniegi mogą być wspaniałą ozdobą ślubnych bukietów, zdobiących uroczystości zaślubin, zawieranych wczesną wiosną, gdy jeszcze trudno o bogactwo kwiatów. Z racji na swoją czystą biel i symbolikę, pasują idealnie do tego rodzaju uroczystości. Należy jednak zachować szczególną ostrożność przy budowaniu z nich kompozycji, ponieważ posiadają niebezpieczne dla zdrowia a nawet życia związki chemiczne w swoim składzie.

Przebiśniegi choć zawierają alkaloidy i są uważane za silnie trujące, to jednak niektóre z ich składników, po specjalnej obróbce chemicznej, są dopuszczane do stosowania w leczeniu łagodnych i umiarkowanych przypadków choroby Alzheimera i Hainego- Medina w różnych krajach, zwłaszcza w Europie Wschodniej i Rosji.

Przebiśniegi już od paru tygodni cieszą oczy przechodniów, zakwitając w przydomowych ogródkach. Dają nadzieję na rychłe przyjście wiosny. To kwiatki, które warto posiać w ogrodzie, by cieszyć się potem ich pięknem, gdy wszystko wokół jeszcze szare i martwe.