Lilia - Majestatyczna królowa kwiatów

Lilia, to jedna z najpiękniejszych roślin cebulowych, jakie możemy podziwiać w naszym klimacie. Niespotykana różnorodność barw, kształtów i odmian, sprawia że cieszy się ona wielką popularnością wśród kwiaciarzy, bukieciarzy i ogrodników. To roślina, symbolizująca królewskość, majestat i chwałę, znana już w czasach starożytnych, gdy jej piękny, rozłożysty kwiat ozdabiał niezwykle często klasztory, dwory i grobowce. Lilia, to roślina o niezwykle wieloznacznej symbolice.
W starożytnym Rzymie lilia symbolizowała nadzieję, urodzaj, oraz piękno. Starożytni Grecy uważali, że została stworzona z kropel mleka, które uroniła bogini Hera, a pod postacią kwiatu lilii ukryta jest bogini urodzaju Demeter.
Lilia to kwiat Marii Panny. Pojawia się niezwykle często w sakralnym malarstwie i literaturze, przedstawiającej zwiastowanie. Dodatkowo Chrześcijanie przypisują lilii symbolikę związaną z czystością, niewinnością, dziewiczością i zmartwychwstaniem.
Białe lilie, to częsty motyw w kulturze chrześcijańskiej. Kwiaty te zyskały miano lilii Madonny, były też atrybutem św. Józefa i rodziców Marii.
Również w krajach bliskiego wschodu łączono lilię z płodnością, oraz używano jej jako niezmiernie popularnej rośliny dekoracyjnej. W Bizancjum lilia symbolizowała władzę monarszą. W niektórych kulturach, ze względu na falliczny słupek i zapach kojarzona była z płodnością i miłością cielesną. W innych stała się symbolem zwycięstwa, wiecznej młodości i rycerskiej dumy.

Lilie należą do najstarszych roślin uprawianych przez człowieka. To najpopularniejsze rośliny ogrodowe starożytności. Pierwsze ślady ich istnienia sięgają przeszło 5000 lat. W naturalnym środowisku występują jedynie na półkuli północnej. Naukowcom do dzisiejszego dnia nie udało się odkryć pochodzenia lilii. Niektórzy twierdza, że przywędrowała do nas najprawdopodobniej z rejonów północnej Afryki.
Do Europy lilia trafiła na skutek podbicia przez Rzymian terenów obecnego Egiptu.
Początkowo znano i uprawiano jedynie lilie białą. Wraz z nadejściem średniowiecza zaczęto hodować także inne gatunki, jak na przykład złotogłów i lilie bulwkowatą.
Dzięki niezwykle okazałym kwiatom o imponującym kształcie, lilie zyskały opinię ogrodowych arystokratek. Pomimo tego, że lilia jest uważana za niezwykle trudną w uprawie roślinę, jej majestatyczny wygląd wynagrodzi trudy uprawy każdemu hodowcy, a bogactwo kolorów pielęgnowanych roślin – od bieli, poprzez czerwień, żółć, brąz i fiolet nada liliowym ogrodom charakter niespotykanego uroku i blasku, oraz witalności.
W uprawie gruntowej lilie doskonale nadają się do wszelkiego rodzaju ogrodów i parków, będąc niezmiernie wdzięcznym elementem rabatowych kompozycji. Lilie idealnie sprawdzają się też we wszelkiego rodzaju ogródkach skalnych, a ich piękno i krasa jest wręcz nieodzowna w przydomowych oczkach wodnych.
Kwiaty lilii o niskim wzroście bardzo dobrze prezentują się na balkonach i tarasach, ubarwiając wspaniale otoczenie. Odpowiednio dobrane odmiany będą kwitnąć od czerwca aż do jesieni. Na czas niesprzyjającej pogody warto jednak przenieść donice do wnętrza domu, chroniąc w ten sposób delikatne płatki kwiatów przed uszkodzeniem.
Majestatyczna lilia jest doskonałym materiałem na kwiat cięty, a jej obecność w kwiaciarniach, to rzecz już oczywista. Odpowiednio skomponowana stanowi wyjątkowo piękny składnik wszelkich bukietów i kwiatowych kompozycji, jest też niezwykle chętnie wykorzystywaną rośliną do efektownych, kwiatowych dekoracji.
Jeśli chcemy, aby piękne i barwne kwiaty lilii zagościły na dłużej w naszym ogrodzie, warto dokładnie poznać zasady uprawy i pielęgnacji tych wymagających kwiatów. Najłatwiejsze w uprawie są gatunki lilii azjatyckich. Ważną rzeczą, decydującą o powodzeniu naszej hodowli jest nabycie zdrowych, nie posiadających śladów uszkodzeń cebulek, które nie powinny tez być miękkie, ani obite.
Stanowisko do uprawy lilii powinno być ciepłe, umiarkowanie nasłonecznione, oraz osłonięte przed nagłymi porywami wiatru. Niezmiernie ważnym elementem w uprawie lilii jest odpowiednia gleba. Lilie lubią żyzne i próchnicze i dobrze przepuszczalne podłoże, o pH równym 5,5. Niedopuszczalne jest, aby w miejscu wegetacji roślin stała woda!
Zimujące gatunki lilii sadzimy na przełomie września i października, warto jednak zatroszczyć się o obłożenie posadzonych cebulek sporą warstwą słomy, igieł sosnowych, czy liści, co pomoże uchronić je przed przemarznięciem. Pozostałe odmiany wysadzamy do gruntu na wiosnę. Dorosłe rośliny powinny być regularnie nawożone i podlewane. Należy jednak unikać moczenia liści, tak, aby nie zostały zaatakowane szarą pleśnią. W okresie kwitnienia warto zadbać o łodygi roślin, które bardzo często są przeciążone nabrzmiałymi i dojrzałymi kwiatami. Bezcenne będzie tu użycie małych podpórek, które uchronią łodygi przed złamaniem.
Ogród ukwiecony kolorowymi liliami, to najpiękniejsza i najbardziej efektowna ozdoba domu. Warto podjąć wyzwanie i rozpocząć hodowlę tych niezwykłych kwiatów. Odpowiednio doglądane odwzajemnią się każdemu hodowcy w dwójnasób.

Autor: Anna Koman