Kwiaty jesiennej miłości

Mimozami jesień się zaczyna,
Złotawa, krucha i miła.
To ty, to ty jesteś ta dziewczyna,
Która do mnie na ulicę wychodziła (…)
Mimozami zwiędłość przypomina
Nieśmiertelnik żółty – październik.
To ty, to ty, moja jedyna,
Przychodziłaś wieczorem do cukierni. (…)
Ach, czułymi, przemiłymi snami
Zasypiałem z nim gasnącym o poranku,
W snach dawnymi bawiąc się wiosnami,
Jak tą złotą, jak tą wonną wiązanką…
Julian Tuwim, frag. wiersza Wspomnienie

Jesień to szczególna pora roku, kiedy radosny czas zbiorów dojrzałych owoców i warzyw miesza się z łagodnym smutkiem przemijania i stopniowym żegnaniem lata. Noce i poranki są już chłodne i mroczne, podczas gdy jesienne dni częstują jeszcze ostatnimi promieniami słońca. Na polach rozchodzi się zapach dogasających ognisk i pieczonych ziemniaków. W sadach owocowych fioletowe winogrona i czerwone jabłka wodzą na pokuszenie. Babie lato snuje się w jesiennym powietrzu i opada na zroszone trawy.
Dla natury jesień to czas stopniowego wyciszenia, rośliny i zwierzęta przygotowują się do corocznego snu. Drzewa zdają się obumierać, pogodzone z mającym nastać zimowym letargiem, ale opadające liście są jeszcze pełne życia: pulsują czerwienią i żółcią. Na przekór jesiennej tęsknocie zakwitają kwiaty: złote chryzantemy i czule różowe dalie, purpurowe astry i liliowe wrzosy. Tętniące barwami jesienne kwiaty ratują ogrody przed zmierzchem i żalem, przed jesienną, smutną zadumą.
Taka jest właśnie jesień – słodka-gorzka i nieco kapryśna niczym kobieta. Strojna w żywe kolory, w owoce jarzębiny i różane kwiaty, ale zarazem pełna melancholii. Dlatego jesienne miesiące to także dobry czas na refleksję, rozmarzenie i październikowe zauroczenia. Jesienne oczarowanie najlepiej podkreśli bukiet świeżych kwiatów przesłany ukochanej osobie wraz z romantycznym bilecikiem. Mogą to być korespondujące z barwami jesieni herbaciane róże lub słonecznie żółte tulipany. Kwiaty są też doskonałym prezentem na przeprosiny – kwiatowe serce z róż z pewnością przywoła ciepłe wspomnienia i pomoże pogodzić się skłóconym kochankom. Do przeprosinowych kwiatów warto dołączyć jakiś drobiazg, np. pudełko czekoladek lub małą maskotkę. Taki gest z pewnością zostanie doceniony.
A jeśli jesteś gdzieś bardzo daleko i tęsknisz za kimś, kogo bardzo kochasz – wyraź to przesyłając bukiet Babie Lato lub Barwy Szczęścia. Świeże kwiaty przynoszą prawdziwą radość i cieszą oczy kolorami. Pozwoli to ukoić nieco żal i tęsknotę twoim bliskim, którzy nie widzieli cię już tyle dni. Pokaż im, że pamiętasz i że sercem jesteś razem z nimi.
Jesiennej miłości towarzyszą kwiaty, które są jak mimoza – kruche, delikatne i wymagające opieki. Kwiaty pomagają pielęgnować miłość i często potrafią wyrazić dużo więcej niż słowa. Wyślij więc bukiet Promyk Słońca na znak swojej miłości.
A kiedy przeminie już ciepłe babie lato i nastaną wilgotne, zimne dni, a niebo przestanie już być niebieskie jak niezapominajka – niech radosny bukiet kwiatów rozjaśni ci dzień i przypomni o istnieniu kolorów.

Julian Tuwim
Ranki jesienne
Tylko te chłodne, pogodne,
Przewiewne ranki jesienne,
(Liliowe astry jesienne),
Senne, łagodne,
Gdy w miłym, szarym niebie
Wzrok rozczulony tonie:
Te ranki, te są dla ciebie.
Byś w miękko wysłanym pokoju
Z  liściasto-ptasią tapetą,
Bladobłękitna,
W tym właśnie dzisiejszym stroju,
Przez okno patrzała spokojnie
Na miłe niebo jesienne,
A na stoliku w wazonie
Niech będą astry liliowe,
Liliowe astry jesienne.

Autor: Anna Alochno-Janas