Dzień Kobiet – piękne kwiaty dla pań

Święto wszystkich pań ma swoją długą historię, choć niektórym wydaje się, że swoje korzenie ma w PRL’u. Bez względu jednak na wszystko, zawsze panowie powinni pamiętać zasadę: Dzień Kobiet – piękne kwiaty dla pań.

Historia związana z obchodzeniem święta kobiet sięga czasów starożytnego Rzymu i uroczystości, zwanej Matronaliami. Właśnie wtedy, w pierwszym tygodniu marca, panowie obdarowywali zamężne kobiety prezentami. Ten unikalny czas był symbolem macierzyństwa i płodności. Międzynarodowe świętowanie Dnia Kobiet miało swój początek w Ameryce Północnej, 28 lutego 1909. Rok później ustanowiono święto, które obchodzone jest do dnia dzisiejszego - 8 marca. Uroczystość ta, związana jest z działaniem ruchów robotniczych w Europie i Ameryce Północnej. Kobiety walczyły wówczas o swoje prawa polityczne, ekonomiczne i wyborcze. Obecnie Dzień Kobiet obchodzony jest w wielu krajach świata i zyskał rangę międzynarodowego święta.

W naszej ojczyźnie święto kobiet było niezwykle popularne w czasach PRL-u. Od lat 70-tych, uroczystość ta związana była z wręczaniem kwiatów i innych drobnych podarunków. Początkowo symbolem Dnia Kobiet były czerwone goździki, ofiarowywane każdej damie w pojedynczym, mało atrakcyjnym egzemplarzu. W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej święto to było obchodzone obowiązkowo w instytucjach publicznych i zakładach pracy. W tym czasie panowie, oprócz kwiatów, wręczali paniom takie przedmioty codziennego użytku, jak rajstopy, mydła czy kawę. W tamtych czasach zdarzały się nawet spontaniczne akcje ofiarowywania kwiatów, przechodzącym ulicami miast, reprezentantkom płci pięknej. Obecnie, mężczyźni obdarowują kobiety bliskie ich sercu, czyli mamy, babcie, żony, partnerki, córki i koleżanki, głównie pięknymi kwiatami. W marcu, na przedwiośniu pojawia się ich w kwiaciarniach i na straganach coraz więcej. Często dodatkiem do kwiatów są wykwintne słodycze. Ta symboliczna pamięć o kobietach podkreśla rolę kobiet w życiu, rozwoju każdego państwa i społeczeństwa.

Wybór kwiatów, wręczanych płci pięknej, w związku z Dniem Kobiet w zasadzie może być całkiem dowolny i zależy w dużej mierze od zasobności portfela. Warto jednak pamiętać o specyficznej symbolice kwiatów, by nie popełnić nietaktu. Bukiet przepięknych czerwonych róż lub tulipanów jest symbolem romantycznej miłości. Kompozycja kwiatowa w tym kolorze jest zawsze wyrazem gorących i płomiennych uczuć oraz odwagi i energii, dlatego na pewno sprawdzi się, jako bukiet dla bliskiej sercu osoby. By uhonorować damskie święto i obdarować znajome czy koleżanki, wystarczy jeden, ale piękny kwiat, na przykład, popularny na wiosnę tulipan czy gerber. Dla chcących uczcić mamę lub teściową, odpowiednie z pewnością będą bukiety barwnych kwiatów i kolorowe wiązanki, które na pewno zrobią duże wrażenie i ozdobią każde pomieszczenie. W wyborze kolorystyki kwiatów warto kierować się porą roku i upodobaniami osoby, obdarowywanej kwiatami. Na początku wiosny cieszą oczy jasne i intensywne barwy. W kwiaciarniach pojawia się wiele kwiatów, kwitnących o tej porze roku, takich jak żonkile, tulipany czy hiacynty. Kwiaty te są często sprzedawane w małych doniczkach, ozdobnie udekorowane. Taki prezent może przez dłuższy czas przypominać o dniu, w którym został podarowany, ponieważ roślina, wsadzona jest z korzeniami, w doniczkę z ziemią i cały czas się rozwija. Trzeba tylko pamiętać o jej podlewaniu. By nie przegapić tej wyjątkowej okazji, jaką jest Dzień Kobiet warto skorzystać z pomocy kwiaciarni wysyłkowej. Zamówione wcześniej bukiety i wiązanki kwiatów, dotrą do pań na pewno na czas i będą wspaniałą niespodzianką. Usługi świadczone przez kwiaciarnie wysyłkowe, umożliwiają również dołączenie do kwiatów wizytówek z życzeniami a nawet drobnych podarunków czy słodyczy. Możliwe jest również zamówienie koszy z kwiatami lub ze wspaniałymi produktami, które na pewno zachwycą każdą panią. Dostępnych jest wiele rozwiązań, które spełnią potrzeby każdej osoby i sprawią radość tego dnia każdej przedstawicielce płci pięknej.

Warto pamiętać, że wybór kwiatów i ich kolorystyki, w bukiecie na Dzień Kobiet, nie jest tak naprawdę ważny – liczy się pamięć i piękny gest.