Czego nie wiecie o piwoniach?

Piwonia lub peonia, to wspaniały kwiat, który zakwita na początku czerwca. Wiele osób zachwyca się jego wyjątkowym pięknem, nie zdając sobie nawet sprawy, jakie tajemnice w sobie kryje ta urokliwa roślina.


Te zachwycające różnorodnością barw, staromodne kwiaty są idealne, zarówno do ogrodu, jak i do ozdabiania nimi pomieszczeń. Staromodne, ponieważ już na starych sztychach można zauważyć je jako wspaniały element bogatych bukietów, stojących w wazonach lub pojedyncze kwiaty, stanowiące istotny składnik całych kompozycji malarskich. Ze względu na bogactwo kolorystyczne i obfitość płatków, były zawsze charakterystycznymi kwiatami, występującymi w różnych epokach i rodzajach sztuki. Można je zauważyć, nie tylko na obrazach, ale również w ciężkich, żelaznych detalach ozdobnych krat czy w dłoniach wielu wyrzeźbionych postaci. To również, powtarzający się przez wieki motyw zdobniczy, który można znaleźć na gobelinach i eleganckich tkaninach, zarówno tapicerskich, jak i ubraniowych. Ale przede wszystkim, to kwiat, który od zawsze sprawdza się jako składnik bukietów i wiązanek.

Ta dobrze znana wszystkim roślina posiada jednak sporo sekretów. Od stuleci cieszący się popularnością kwiat piwonii warto poznać bliżej.

Peonie to kwiaty z tradycją. Są symbolem Chin i stanu Indiana w USA. Ich 33 gatunki rosną na obszarach Azji, Europy oraz Ameryki Północnej, w postaci bylin i niewysokich krzewów. Ciekawy jest fakt, że kwiat ten na północ Europy, do Anglii, został przywieziony przez Rzymian. To niezbity dowód na to, że peonie od wieków zachwycały ludzi swoim spektakularnym pięknem. Po raz pierwszy opisał je Marco Polo. Te, które mógł podziwiać w Azji były ogromne i zaskoczyły swoim pięknem wielkiego odkrywcę. W czasach Średniowiecza wiele osób wierzyło, że piwonie chronią przed złymi demonami. Były niezwykle popularne w wiktoriańskiej Anglii. To roślina, którą najczęściej można spotkać w bukietach ślubnych i innych kwiatowych dekoracjach, związanych z tą wyjątkową ceremonią. Tradycyjnie świętuje się nimi 12 rocznicę ślubu. Są podobne do rozwiniętych róż, jednak wyróżniają się wyjątkową obfitością płatków, co wspaniale dobrze współgra z każdą stylistyką sukni ślubnej. Są też niezwykle wytrzymałe. Świeże kwiaty w bukiecie, potrafią zachować swoje piękno nawet do 5 dni. Nie bez przyczyny piwonie towarzyszą Pannie Młodej w jej drodze do ołtarza. Są symbolem szczęścia i szczęśliwego małżeństwa. Jest więc to odpowiedni, a zarazem zachwycająco piękny dodatek do ślubnej aranżacji wnętrza czy stroju Panny Młodej.

Piwonie, to kwiaty, które potrafią zaskoczyć. Długość ich łodygi wynosi przeważnie kilkadziesiąt centymetrów, ale zdarzają się gatunki tej rośliny, których wysokość może przekroczyć nawet 2,5 metra. Zawierają dużo potasu. W dawnych czasach uważano, że doskonale łagodzą bóle głowy, porodowe oraz objawy astmy. Dzisiaj jednak nie poleca się ich spożywania, ale duża zawartość w nich cennego pierwiastka, sprawia, że kwiaty te są bardzo trwałe i odporne na zmienne warunki pogodowe. Peonie wręcz nie lubią ciepłego klimatu. Uprawiane są w krajach, w których zdarzają się mroźne zimy. Wbrew pozorom właśnie takie warunki umożliwiają im zawiązywanie obfitych pąków kwiatowych. Są roślinami wieloletnimi i potrafią cieszyć oczy ogrodnika nawet przez 100 lat. Lubią słońce i żyzną glebę, dlatego warto je dobrze nawozić i dbać o ich regularne podlewanie. Wspaniała paleta barw piwonii zachwyca. Występują praktycznie we wszystkich kolorach, jednak nikomu nie udało się do tej pory stworzyć peoni w kolorze niebieskim. Najbardziej popularne są różowe, które najmocniej pachną lub bordowe, które również wydzielają cudowny zapach.

Peonie to kwiaty uwielbiane przez pszczoły i mrówki. Zawdzięczają ten fakt wyjątkowo słodkiemu nektarowi, który tworzy się wewnątrz pąków kwiatowych tej rośliny. Mrówki, wabione cudownym zapachem nektaru, pomagają kwiatom piwonii rozchylić, bogate w płatki, pąki i chronią te rośliny przed innymi, szkodliwymi owadami.

Peonie to kwiaty ozdobne o doskonałych proporcjach, które są bardzo łatwe w uprawie, co sprawia, że są idealne do ogrodu, zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących ogrodników.Autor: Agata Mościcka