Bukszpan w wielkanocnym koszyczku

Bukszpan w wielkanocnym koszyczku, to tradycja, którą kultywuje się w wielu polskich domach. Zielony akcent jest nie tylko ozdobą święconki, ale symbolizuje również trwałość życia i nieśmiertelność.

Choć bukszpan kojarzy się przede wszystkim z wielkanocnymi dekoracjami, roślina ta ma wiele zalet i świetnie nadaje się jako ozdoba ogródka. Bukszpan jest wieloletnim, mocnym i odpornym krzewem, z którego powstają świetne żywopłoty. Ma drobne, zaokrąglone listki. Kwitnie malutkimi, żółtymi kwiatami, które wprawdzie są bardzo niepozorne i nie rzucające się w oczy, ale niezwykle nektarodajne i przyciągające wiele pszczół. Bukszpan pozostaje zielony przez cały rok, nie straszny mu mróz. Rośnie bardzo powoli i z reguły osiąga wysokość około dwóch metrów, jednak znane są również odmiany karłowate. Krzew ten nie jest trudny w uprawie, a jego wymagania są raczej niewielkie. Najlepiej czuje się w lekko gliniastym podłożu, o nieco zasadowym lub obojętnym odczynie. Ale tak naprawdę bukszpan toleruje różne rodzaje gleby, nawet te piaszczyste. Najważniejszym warunkiem do jego wzrostu jest stała wilgotność podłoża, dlatego też najważniejsza czynność pielęgnacyjna w przypadku bukszpanu, to podlewanie. Kolejną zaletą tego zimozielonego krzewu jest to, że bukszpan bardzo dobrze znosi przycinanie. Sprawia to, że można go kształtować w najróżniejsze fantazyjne formy, np. kule, stożki. Przycinanie tych krzewów powinno się przeprowadzać trzy razy do roku – na przełomie marca i kwietnia, pod koniec czerwca oraz nie później niż do końca sierpnia. Obcięte gałązki można ukorzeniać i robić z nich nowe sadzonki. Bukszpan można z powodzeniem hodować w donicach czy pojemnikach, np. na balkonach czy tarasach.

Bukszpan w wielkanocnym koszyczku – symbolika zielonego krzewu

Bukszpan to nieodłączny element świąt wielkanocnych. Zgodnie z tradycją, obowiązkowo ozdabia się nim koszyczek ze święconką, ale nie tylko. Zielone gałązki pojawiają się również, jako dekoracja stołu oraz w świątecznych bukietach i stroikach, zaraz obok bazi. Jest on również elementem spotykanym w wielkanocnych palmach. Trudno znaleźć jednoznaczne informacje, na temat tego, skąd wziął się ten zwyczaj. Według niektórych przekazów, kiedy biczowano, a następnie ukrzyżowano Chrystusa, zebrany dookoła tłum stał przy zielonych krzewach bukszpanu. Gałązek tych, kobiety używały później do dekoracji wyrobów, wyplatanych z wikliny. Ścięty bukszpan jest wyjątkowo trwały, a w wazonie z wodą może wytrzymać nawet miesiąc. Gałązkom bukszpanu przypisuje się różne znaczenie symboliczne. Według niektórych źródeł oznaczają one radość i nadzieję na zmartwychwstanie, a także trwałość życia oraz nieśmiertelność. Według innego wytłumaczenia, zielone listki mają być symbolem odradzającej się na wiosnę przyrody. Choć bukszpan jest bardzo popularną ozdobą, nie można zapominać o tym, że jest on trujący. Zarówno liście, owoce jak i korzenie krzewu zawierają alkaloidy, m.in. buksyny, które zjedzone powodują biegunkę, wymioty, dreszcze oraz drgawki, a także mogą prowadzić do problemów z oddychaniem. Zagrożenie zatruciem bukszpanem nie jest duże, a samo dotykanie gałązek przy ich ścinaniu i pielęgnacji nie stanowi żadnego niebezpieczeństwa, warto jednak zachować szczególną ostrożność, przede wszystkim w otoczeniu małych dzieci oraz na wszelki wypadek unikać wtykania gałązek bezpośrednio w wielkanocne potrawy.

Przygotowując koszyczek ze święconką nie zapomnij o gałązkach bukszpanu. To nie tylko wieloletnia tradycja, o którą warto dbać i przekazywać ją kolejnym pokoleniom, ale również wdzięczna dekoracja, podkreślająca świąteczny, wiosenny klimat.