Poczta Kwiatowa INC
Twój koszyk  Zaloguj  Nowy klient  
   POCZTA KWIATOWA INC.
Kategorie
Imieniny
Kolekcja zimowa
Róże
Tulipany
Urodziny
Miłość
Ślub
Narodziny Dziecka
Kwiaty na pogrzeb
Bukiety mieszane
Gerbery
Powrotu do zdrowia
Rocznica
Przepraszam
Dziękuję
Gratulacje
Kosze kwiatowe
Kosze delikatesowe
Dodatki
Waluty
Obsługa klienta
+48 12 200 2505
Kontakt w godzinach:
12:00 - 19:00

+48 12 881 1366
Kontakt w godzinach:
14:00 - 20:00 w nocy


E-mail: Napisz do nas
Wyszukiwanie
 

Szukanie zaawansowane
Sortuj wg cen
   $0 - 100
   $100 - 200
   $200 - 300
   $Powyżej 300
   Wszystkie produkty

Tulipany

Tulipany jednoznacznie kojarzą się z wiosną. Ich różne barwy, budowa kwiatostanów cieszą oczy, podbijają serca obdarowywanych nimi kobiet z okazji imienin, urodzin, Dnia Matki, jak również bez okazyjnie. Co tak naprawdę o nich wiemy?
W ramach wstępu, należałoby przytoczyć historię związaną z nazwą tych kwiatów. Pochodzi ona od perskiego słowa dolbend, co oznaczało specjalny materiał, z którego upina się turban w taki kształt, że przypomina on właśnie opisywany kwiat. Warto zauważyć, że na świecie istnieje ponad 100 jego gatunków, odmiany zaś liczone są w tysiącach. Tulipany występują w Europie, zwłaszcza południowej, północnej Afryce oraz w Azji, od Turcji aż po Chiny i Japonię.

Tulipany – opis i uprawa
Tulipany to wieloletnie rośliny cebulowe, kojarzące się głównie z wiosną. Podział na liczne grupy pozwala sprawdzić, w którym momencie jakie zakwitają. Pierwsze ukazują się botaniczne, potem po kolei następne, między innymi z grupy Darwina i lilio kształtne, a pod koniec maja te z grupy Virdoflora, dzięki czemu kwiatami można cieszyć się przez niemal całą wiosnę. Ze względu na odmiany są różnej wielkości i różnych kolorów. Zdarzają się nawet takie, których łodygi osiągają wysokość 70-80 centymetrów, a kwiaty wyglądają przy tym jeszcze piękniej.

To rośliny, które uwielbiają promienie słoneczne, co chętnie pokazują otwierając się w szczególnie słoneczne dni, a chowając, kiedy trafią się bardziej pochmurne dni. Najodpowiedniejszym odczynem gleby, na którym najlepiej rosną, jest obojętny, podłoże piaszczyste lub piaszczysto-gliniane. Najlepszym okresem sadzenia cebulek jest jesień, a zwłaszcza późny wrzesień, w którym jeszcze my sami czujemy ostatnie tak mocne promienie słońca. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, co z pewnością ucieszy spóźnialskich, aby cebulki sadzić i w grudniu, pod warunkiem, że ziemia nie jest bardzo zmarznięta. Przed zimą bardzo ważne jest zadbanie o cebulki. Włożenie ich głębiej w ziemię i przykrycie zapobiegnie zmarznięciu.

Tulipany – choroby i pielęgnacja roślin
Wśród najczęściej występujących chorób u tulipanów, jest szara pleśń tulipanowa, która objawia się szarym nalotem na płatkach kwiatów. Dość szybko się rozprzestrzenia i może zarazić również inne kwiaty, dlatego zaleca się zniszczenie tych chorych. Aby zapobiegać powstawaniu, najlepiej stosować środki przeciwgrzybiczne dla roślin. Wśród chorób, które dotyczą tylko cebulek tulipanów, wymienić należy fuzariozę i penicyliozę – aby im zapobiec poleca się odpowiednie przechowywanie i zabezpieczanie cebulek.

Do najgroźniejszych chorób wirusowych tulipanów, należy pstrość tulipana. Można ją rozpoznać po srebrzystych i szarawych plamach na liściach kwiatów – dość często jest rozprowadzana przez mszyce. Do deformacji roślin prowadzi natomiast nekroza tulipana, która objawia się plamkami najpierw na liściach, a potem na innych częściach kwiatów.

Odpowiednia pielęgnacja roślin po przekwitnięciu w dużej mierze zapobiega ich powstawaniu. Należy zadbać o właściwie nawadnianie rośliny do momentu aż kwiaty nie opadną, a liście zaczną wysychać. Zaleca się również przechowanie cebulek w pomieszczeniu, aniżeli w ziemi. Wtedy będą one „mocniejsze”, a co za tym idzie bardziej bujne, kolejnej wiosny. Powinni się je oczywiście zasiać, w okolicach zbliżającej się jesieni.

Tulipany to kwiaty, które cieszą się niesłabnącą popularnością. Kojarzą się z wiosną, a te czerwone z uprawami w Holandii. Uwielbienie do tych kwiatów sprawiło, że kolejne odmiany otrzymują imiona znanych osób. I tak, hodowcy mianowali swoje kwiaty Jurij Gagarin, Antonio Vivaldi, Elvis Presley, czy też…Ronaldo!
Wstecz Dalej